- Strona główna
- Choroby
- Objawy
- Operacje
- Galeria
- Słownik terminów
- Konsultacje
- Sklep
- Katalog lekarzy
- Kontakt
Rak prostaty u pacjenta po cystektomii radykalnej
Jak leczyć raka prostaty u pacjenta po usunięciu pęcherza z powodu raka pęcherza moczowego?
Mój ojciec jest po cystoprostatektomii radykalnej z powodu raka pęcherza moczowego. Rak naciekał na mięśniówkę pęcherza moczowego. W wyniku histopatologicznym z cystektomii jest napisane: W obrębie prawego płata gruczołu krokowego ognisko średnicy 5 mm o cechach Adenocarcinoma prostate Gleason 3+3=6. Tata leczył się u urologa przez wiele lat na łagodny przerost gruczołu krokowego. Poziom PSA przed usunięciem pęcherza był 2 ng (tata stosował Omnic Ocas). Jak powinno wyglądać leczenie u pacjenta z rakiem prostaty wykrytym w preparacie z cystektomii radykalnej z powodu raka pęcherza moczowego?
Odpowiedź zespołu eUrologia.pl
Incydentalny rak gruczołu krokowego zdarza się stosunkowo często w preparatach z cystektomii radykalnej wykonywanej z powodu raka pęcherza moczowego. Częstość występowania raka incydentalnego prostaty waha się od 20 - 35% z czego około 20% raków z tej grupy jest istotnie klinicznie. W przypadku Pani ojca istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że przypadkowo rozpoznany rak gruczołu krokowego jest nieistotny klinicznie - pacjent z kontrolowanym przez dłuższy czas PSA - niskie wartości, ognisko 0,5 cm ograniczone do stercza. Po cystektomii ojciec będzię pod stałą kontrolą urologa / onkologa, który na pewno weźmie pod uwagę obecność nowotworu stercza w badanym preparacie.
Polecane artykuły
Polecane filmy
TURP - przezcewkowa resekcja gruczołu krokowego. Nazwa pochodzi od pierwszych liter angielskiej nazwy zabiegu - transurethral resection of prostate.
Rozcięcie zwężenia ujścia zewnętrznego cewki moczowej - meatotomia.
Guz pęcherza moczowego - operacja TURT. Przezcewkowa resekcja guza pęcherza moczowego.
Przezskórne usunięcie złogu z nerki. PCNL - Percutaneous Nephrolitotripsy.
TURP - przezcewkowa resekcja stercza - operacyjne leczenie łagodnego przerostu gruczołu krokowego.