- Strona główna
- Choroby
- Objawy
- Operacje
- Galeria
- Słownik terminów
- Konsultacje
- Sklep
- Katalog lekarzy
- Kontakt
Waporesekcja w leczeniu łagodnego przerostu stercza
Porównanie fotoselektywnej waporesekcji z waporyzacją w leczeniu łagodnego przerostu gruczołu krokowego
Nowa obiecująca technika waporesekcji dla leczenia powiększenia gruczołu krokowego.
Reuters, 23 stycznia 2015
Nowy Jork (Reuters Health) – Fotoselektywna waporesekcja gruczołu krokowego (Photoselective vaporesection of the prostate – PVRP) z użyciem strumienia wiązki lasera LBO w płaszczyźnie pionowej jest bezpieczną oraz skuteczną metodą leczenia łagodnego rozrostu stercza według chińskich naukowców którzy rozwijają tę nową technikę leczenia.
Czasopismo European Urology podaje, iż PRVP pokonuje niektóre wady fotoselektywnej waporyzacji stercza PVP takich jak np. długi czas wykonania zabiegu, niski procent usunięcia tkanek i brak pooperacyjnego materiału do badania histopatologicznego. Dr Dr. Yong-Guang Gong oraz jego koledzy z Pierwszego Szpitala Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Xi'an Jiaotong w Xi'an podają, iż głównym problemem PVP jest boczne ustawienie strumienia emisji lasera LBO i konieczność waporyzacji stercza warstwa po warstwie.
PRVP zmienia emisję lasera z bocznego ustawienia strumienia wiązki na płaszczyznę pionową i dzięki temu umożliwia zmianę sposobu usunięcia tkanki z samej waporyzacji do resekcji połączonej z waporyzacją. W opublikowanym artykule naukowym w/w naukowcy opisują 215 starszych mężczyzn z łagodnym rozrostem stercza, którzy byli poddani zabiegowi PVRP z użyciem lasera LBO w płaszczyźnie pionowej. Średni rozmiar stercza pacjentów w badaniu to 70.4 ml, zaś wynik w skali IPSS stanowił 24,9. Nie odnotowano żadnych poważnych powikłań. Średni czas zabiegu PRVP wyniósł 44,1 minuty co według autorów stanowi znaczne skrócenie procedury w porównaniu do operacji wykonywanych techniką PVP z użyciem lasera LBO o mocy 120W lub 180W z wiązką strumienia w pozycji bocznej.
Trzy miesiące po PVRP rozmiar stercza i PSA obniżył się odpowiednio o 67% i 63% co według naukowców oznacza „znacznie większe obniżenie tych parametrów w porównaniu do PVP z użyciem lasera LBO o mocy 120W, 160W a nawet 180W z bocznym ustawieniem wiązki lasera”. Wyniki czynnościowe zabiegu także były „satysfakcjonujące”. Po trzech, sześciu i dwunastu miesiącach od operacji średni przepływ cewkowy istotnie wzrósł w porównaniu do poziomu przed zabiegiem. Średni wynik IPSS, mediana jakości życia oraz objętość moczu zalegającego po mikcji także znacząco się poprawiły. Po upływie jednego roku żaden pacjent, w tym także pacjenci z dużą objętości stercza nie potrzebowali ponownego zabiegu z powodu ponownego wzrostu gruczolaka. W przeciwieństwie do PVP, podczas której tkanki stercza są waporyzowane i nie mogą być poddane późniejszej ocenie histopatologicznej, PVRP pozwala na sekwencyjne cięcie gruczołu które umożliwie pobrane próbek do poźniejszej oceny. W poniższym badaniu u dwóch (0,9%) pacjentów z normalnym przedoperacyjnym poziomem PSA wykryto raka gruczołu krokowego. Chińscy naukowcy donoszą, iż PVRP zachowuje „doskonałe” hemostatyczne właściwości laserów LBO. Średni spadek hemoglobiny wyniósł 0.31 g/dL i żaden z pacjentów nie wymagał przetoczenia krwi. Głównym ograniczeniem tego badania według naukowców jest krótki okres obserwacji, a także ocena wpływu PVRP na sprawność seksualną i oraz potrzeba opracowania krzywej nauki dla tej nowej techniki zabiegowej. Technika operacji jest szczegółowo przedstawiona na stronie European Urology. Badanie nie posiadało finansowania zewnętrznego, autorzy nie zgłaszają żadnych zastrzeżeń które mogłyby mieć jakikolwiek wpływ na wynik badania. Autorów poproszono o komentarz do wyników badania – nie przesłali odpowiedzi zespołowi Reuters Health przed terminem publikacji notatki.
Objawy raka pęcherza moczowego. Prezentacja objawów raka pęcherza.
Urostomia - odprowadzenie moczu sposobem Brickera po cystektomii radykalnej.