- Strona główna
- Choroby
- Objawy
- Operacje
- Galeria
- Słownik terminów
- Konsultacje
- Sklep
- Katalog lekarzy
- Kontakt
ASAP w wyniku biopsji prostaty
ASAP w wyniku biopsji prostaty
ASAP jest skrótem od rozpoznania histopatologicznego w języku angielskim Atypical Small Acinar Proliferation, które oznacza nieprawidłową - atypową proliferację małych zrazików gruczołu krokowego. pomimo nieprawidłowego obrazu hiostopatologicznego ASAP nie jest jednoznaczny z rozpoznaniem raka gruczołu krokowego. Według różnych statystyk ASAP rozpoznawany jest w 2 - 5% wyników z biopsji gruczołu krokowego.
Związek ASAP z rozpoznaniem raka gruczołu krokowego w powtórnej biopsji
Obecność atypowej proliferacji małych zrazików w wyniku histopatologicznym wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia raka gruczołu krokowego w wyniku z kolejnej biopsji. Według róznych źródeł prawdopodobieństwo rozpoznania raka stercza w następnej biopsji waha się od 30-40%.
Jak często należy wykonywać biopsję w przypadku ASAP?
Rozpoznanie ASAP jest wskazaniem do wykonania kolejnej biopsji stercza. Wytyczne Europejskiego Towarzystwa Urologicznego nie określają jak często powinna być wykonywana biopsja. Częstość biopsji uzależniona jest od wieku chorego, stanu ogólnego pacjenta, stężenia PSA i jego zachowania - dynamika zmian a także wyniku badania palcem przez odbytnicę. Według literatury optymalnym czasem do wykonania powtórnej biopsji są 3-4 miesiące.
Polecane artykuły
ASAP - czy to oznacza raka prostaty?
TURBT - Transurethral resection of bladder tumour. Przezcewkowa resekcja guza.
Cystoskopia - widok wnętrza pęcherza - wziernikowanie pęcherza moczowego. Oglądanie pęcherza - cystoskopia.
CT - obrazowanie trójwymiarowe układu moczowego. Rekonstrukcja 3D uładu moczowego.
Zakładanie cewnika DJ do moczowodu - założenie cewnika moczowodowego Pig Tail - JJ.