- Strona główna
- Choroby
- Objawy
- Operacje
- Galeria
- Słownik terminów
- Konsultacje
- Sklep
- Katalog lekarzy
- Kontakt
Ból przy oddawaniu moczu u dziecka
Ból przy oddawaniu moczu u dziecka
Moja córka ma w tej chwili 3 lata i 8 miesięcy. W wieku 1 rok i 3 miesiące miała wykonaną cystografię układu moczowego. Rozpoznanie: Zaburzenia czynności pęcherza moczowego - przeszkoda podpęcherzowa, ZUM nawracające. Córka przyjmowała lek o nazwie Cardura i kłopoty z układem moczowym zniknęły. Do dnia dzisiejszego nie przeszła ani jednej infekcji. Jednak ostatnio pojawiło się coś, co mnie niepokoi. Około 3 tygodnie temu córka wieczorem nie mogła oddać moczu ze względu na ból, który temu towarzyszył. Wskazywała paluszkiem na cewkę moczową i mówiła, że "boli tam w środku". Przy następnym oddawaniu moczu problem zniknął. Wykonałam badanie ogólne moczu. Wynik prawidłowy. Kilka dni temu problem jednak się powtórzył. Pragnę zaznaczyć, że córka jest dzieckiem, które bardzo mało pije. Te dwa wyżej opisane zdarzenia miały miejsce w dni, kiedy prawie nic nie chciała pić, a przerwa między jednym siusianiem, a drugim trwała nawet do 10 godzin! Czyli była to przerwa między rannym, a wieczornym siusianiem. Kiedy normalnie pije, normalnie też odwiedza toaletę i nie ma kłopotu z oddaniem moczu. Poza tymi dwoma przypadkami, nie widzę u dziecka żadnych niepokojących objawów. Bardzo proszę o rozwianie moich wątpliwości. Czy ten ból, który towarzyszył dziecku podczas siusiania jest związany z tym, że nie odwiedzała toalety przez cały dzień, czy też problem może tkwić gdzie indziej i wymaga odwiedzenia specjalisty?
Odpowiedź zespołu eUrologia.pl
Prawidłowy wynik badania ogólnego moczu nie wyklucza zaburzeń czynnościowych pęcherza moczowego u dziecka. Ustalenie czy u dziecka nie stwierdza się nieprawidłowości czynnościowych lub anatomicznych bez wizyty u lekarza nie jest możliwe. W celu oceny układu moczowego wskazane jest wykonanie USG układu moczowego z oceną zalegania moczu po mikcji. Pisze pani, że dziecko pije zbyt mało płynów w ciągu dnia co może powodować zaparcia, które sprzyjają zaburzeniom funkcji pęcherza moczowego i cewki. Nie mamy informacji czy dziecko pozostaje pod kontrolą urologa w związku z czynnościowymi zaburzeniami układu moczowego w dzieciństwie. W celu zapewnienia odpowiedniej diurezy konieczne jest kontrolowanie ilości wypijanych płynów przez dziecko. Wskazana jest konsultacja urologa dziecięcego, który po zbadaniu dziecka ustali czy konieczna jest dodatkowa diagnostyka lub leczenie.
Polecane artykuły
Polecane filmy
Ureterocele - torbiel ujścia pęcherzowego moczowodu - leczenie operacyjne laserem.
ESWL - zewnątrzustrojowe kruszenie złogów falą uderzeniową. ESWL - minimalnie inwazyjny sposób leczenia kamicy nerkowej.
Fotoselektywna waporyzacja prostaty laserem zielonym. Laser zielony - odparowanie gruczołu krokowego laserem.
Laparoskopowa prostatektomia radykalna - leczenie raka gruczołu krokowego.
Usunięcie cewnika DJ - ilm przedstawia obraz z kamery endoskopowej nagrany podczas zabiegu usunięcie cewnika DJ z lewego moczowodu.
- Wodonercze u pacjenta z moczowodem przebiegającym poza żyłą główną dolną
- Kamica kikuta moczowodu jako rzadka przyczyna ropomoczu po nefrektomii
- Guz nerki podkowiastej - leczenie operacyjne
- Obustronne roponercze w przebiegu kamicy pęcherza moczowego
- Zapomniany przez pacjentkę cewnik DJ - 2 letnia historia