- Strona główna
- Choroby
- Objawy
- Operacje
- Galeria
- Słownik terminów
- Konsultacje
- Sklep
- Katalog lekarzy
- Kontakt
Słaby strumień moczu w uroflowmetrii - przyczyna
Słaby strumień moczu - przyczyna niskiego przepływu
Od pewnego czasu leczony jestem na prostatę przez urologa. Mam 40 lat i od 16 lat choruję na cukrzycę typu 1. Wczoraj miałem wykonane badanie uroflowmetryczne, w którym doktor stwierdził bardzo słaby strumień moczu. Czy w przypadku prostaty możliwy jest słąby przepływ przez cewkę moczową w uroflowmetrii? Jakie są przyczyny słabego strumienia moczu u mężczyzny w moim wieku? Czasami muszę się mocno naprężać żeby opróżnić pęcherz z moczu.
Odpowiedź zespołu eUrologia.pl
Uroflowmetria jest badaniem wykorzystywanym do oceny przepływu cewkowego. Wynik uroflowmetrii nie pozwala na ustalenie przyczyny słabego strumienia moczu. Niski przepływ cewkowy w uroflowmetrii może być spowodowany przeszkodą podpęcherzową - np. łagodny przerost gruczołu krokowego lub zwężenie cewki, ale może też być wynikiem słabej funkcji wypieracza czyli mięśnia budującego ścianę pęcherza moczowego. Kilkunastoletni wywiad cukrzycowy sugeruje, że przyczyną Pana problemów niekoniecznie jest gruczoł krokowey (nie wiemy jaka jest objętość stercza). Konieczna jest dalsza diagnostyka urologiczna.
Polecane artykuły
Polecane filmy
Cewnikowanie kobiety - założenie cewnika Foley'a do pęcherza moczowego - film instruktarzowy.
ESWL - zewnątrzustrojowe kruszenie złogów falą uderzeniową. ESWL - minimalnie inwazyjny sposób leczenia kamicy nerkowej.
Brachyterapia - radioterapia raka gruczołu krokowego. Rak prostaty - leczenie brachyterapią.
URSL - ureterorenoskopowa litotrypsja - endoskopowe leczenie kamicy moczowodowej. Usunięcie kamienia z moczowodu.