- Strona główna
- Choroby
- Objawy
- Operacje
- Galeria
- Słownik terminów
- Konsultacje
- Sklep
- Katalog lekarzy
- Kontakt
Śródmiąższowa torbiel nerki 14 mm
Śródmiąższowa torbiel nerki 14 mm - postępowanie
W USG wykryto mi torbiel śródmiąższową średnicy 14 mm. Lekarz, który wykonywał badanie twierdzi, że taka zmiana nie wymaga żadnego leczenia i dodatkowej diagnostyki. Czy nie warto wykonać np. rezonans magnetyczny, żeby wykluczyć czy torbiel nie jest nowotworem nerki? Jakie jest postępowanie w takim przypadku?
Odpowiedź zespołu eUrologia.pl
Torbiel prosta nerki zlokalizowana w warstwie miąższowej o średnicy 14 mm wykryta przypadkowo w badaniu USG nie wymaga dokładniejszej diagnostyki obrazowej (tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny etc.). Okresowa kontrola w badaniu USG jest wystarczającym postępowaniem. Torbiele proste nerek są najczęściej stwierdzanymi zmianami w tym narządzie więc nie należy się niepokoić. Wskazaniem do diagnostyki są zmiany pojawiające się w obrazie USG torbieli, o których można przeczytać w dziale: Klasyfikacja Bosniaka torbieli nerek oraz Torbiele proste nerek.
Polecane artykuły
Polecane filmy
Przezcewkowa resekcja prostaty - TURP. Operacyjne leczenie BPH.
Budowa i funkcja układu moczowego. Układ moczowy - anatomia i fizjologia. Fizjologia nerek.
TURP - przezcewkowa resekcja gruczołu krokowego. Nazwa pochodzi od pierwszych liter angielskiej nazwy zabiegu - transurethral resection of prostate.