- Strona główna
- Choroby
- Objawy
- Operacje
- Galeria
- Słownik terminów
- Konsultacje
- Sklep
- Katalog lekarzy
- Kontakt
Podwójna prawa nerka i podwójny moczowód - wskazania do operacji
Podwójna prawa nerka i podwójny moczowód- bezwzględnym wskazaniem do operacji?
U mojej 2,5 letniej córki w trakcie pobytu na oddziale nefrologii ujawniono podczas urografii podwójną prawą nerkę i podwójny moczowód. Dziecko trafiło tam z uwagi na utrzymujący się krwinkomocz. Mała przeszła w listopadzie 2011 roku zakażenie układu moczowego, otrzymywała antybiotyk, następnie profilaktycznie furaginum. Od tego czasu w badaniach ogólnych moczu pojawił się krwinkomocz (erytrocyty w osadzie moczu rzędu 5-10, 10-20, leukocyty 1-2, posiewy- ujemne). W tej chwili czekamy na cystografię. Niezależnie od tego nefrolog zasugerował, że taka wada rozwojowa w prawej nerce córki - niezależnie od wyników następnych badań jest zawsze wskazaniem do operacji. Moje pytanie: gdyby cystografia nie wykazała wstecznych przepływów, czy konieczna jest interwencja chirurgiczna?
Odpowiedź zespołu eUrologia.pl
Podwójny moczowód (łac. ureter duplex) jest wrodzoną wadą moczowodu polegającą na rozdwojeniu moczowodu na całej długości. Nerka w przypadku takiej wady posiada dwie miedniczki a w pęcherzu obserwowane są dwa ujścia moczowodowe. Nerka podwójna morfologicznie nie różni się od nerki prawidłowej za wyjątkiem podwójnego układu kielichowo miedniczkowego. Zgodnie z prawem Weigerta - Meyera ujście moczowodu dolnego segmentu nerki podwójnej położone jest wyżej i bardziej bocznie w stosunku do ujścia moczowodu górnego segmentu nerki. Krótki odcinek podśluzówkowy moczowodu dolnego segmentu predysponuje do wystąpienia refluksu pęcherzowo - moczowodowego.
Refluks pęcherzowo moczowodowy - VUR polega na cofaniu się moczu z pęcherza do moczowodu. W zależności od stopnia odpływu mocz może się cofać do moczowodu lub do układu kielichowo - miedniczkowego. Cofający się mocz do układu kielichowo - miedniczkowego może być przyczyną nawracających stanów zapalnych prowadzących do postępującego niszczenia nerki. Podstawowym badaniem wykorzystywanym przy podejrzeniu refluksu pęcherzowo - moczowodowego jest cystouretrografia mikcyjna. W przypadku potwierdzenia obecności odpływu pęcherzowo - moczowodowego konieczna jest ocena stanu górnych dróg moczowych. Scyntygrafia dynamiczna nerek jest podstawowym badaniem wykorzystywanym w diagnostyce zmian bliznowatych w nerkach. Jeśli moczowody podwójne są izolowaną wadą, która nie powoduje refluksu pęcherzowo - moczowodwego wówczas nie ma wskazań do leczenia operacyjnego. Nawracające zakażenia układu moczowego i hipoplastyczny górny segment nerki są wskazaniem do leczenia operacyjnego. Najczęściej wykonywanym zabiegiem w takim przypadku jest heminefrektomia z usunięciem moczowodu. Heminefrektomia może być wykonana w sposób klasyczny lub laparoskopowy. Do momentu ustalenia rozpoznania dziecko powinno pozostawać pod kontrolą urologa dziecięcego i nefrologa.
Polecane artykuły
Polecane filmy
Operacja laparoskopowa żylaków powrózka nasiennego. Żylaki - ligatura venae et arteriae spermaticae.