- Strona główna
- Choroby
- Objawy
- Operacje
- Galeria
- Słownik terminów
- Konsultacje
- Sklep
- Katalog lekarzy
- Kontakt
Nawrotowe zwężenie cewki moczowej - rak urotelialny
Nawrotowe zwężenie cewki moczowej - rak urotelialny
W dniu 03.03 tego roku stwierdzono nawracające zwężenie cewki moczowej w części wieszadłowej wykonano urethrotomię i pobrano materiał do badania hist-pat. Stwierdzono w części wieszadłowej zwężenie ze znacznym kosmkowatym przerostem śluzówki. Wynik badania hist-pat.- Infiltrating urothelial carcinoma G-1 [8120/3], szarawy 0,5 x 1,1 cm. W dniu 20.03 przeprowadzono uretroskopię. Pasaż pod kontrolą wzroku: w cewce wiszącej tuż przed błoniastą widoczne tkanki martwicze, bliznowate i ogniska bujania śluzówki - tkanka krucha, rozpadająca się - pobrano do badania hist-pat. Drożność zachowana do pęcherza, cewka sterczowa po TUR-P z zaznaczonymi płatami bocznymi gruczlaka i obrzekowymi lub kosmkowymi w dnie resekcji. Pęcherz ze wzmożonym beleczkowaniem, liczne pseudouchyłki. Ujść moczowych nie zidentyfikowano, zmian rozrostowych w pę cherzu nie stwierdzono. 21.03 wykonano TK jamy brzusznej z ujęciem miednicy i prącia wykonano techniką spiralną przed i po dożylnym podaniu środka kontrastowego. Grubość warstw badania wynosi 2,5 mm. Wtórnie wykonano rekonstrukcje wielopłaszczyznowe i trójwymiarowe. Nie uwidoczniono powiększonych węzłów chłonnych wewnątrz i zewnątrzotrzewnowych, nie uwidoczniono powiększonych węzłów chłonnych miednicznych. W obrębie dołów kulszowo-odbytniczych zmian nie uwidoczniono. Pęcherz moczowy jest prawidłowy. W fazie tętniczej badania uwidoczniła się w cewce moczowej w prąciu strefa wyraźnie silniejszego wzmocnienia na długości około 36 mm. średnica tej strefy ok. 15mm. Pomiędzy tylnym biegunem zmienionego odcinka cewki a ujściem pęcherza moczowego jest odległośc ok. 45mm. W kolejnych fazach badania tj. w fazie żylnej opóźnionej, potencjalne ognisko patologiczne zaciera się z pozostałymi strukturami anatomicznymi. W badaniu wykazano też niewielką torbiel najądrza lewego 40x30mm. W dniu 29.03. Wykonano PDD - nie stwierdzając patologii. Pobrano wyniki pętlą elektryczną z szczytu, bocznych ścian pęcherza. Pobrano wycinki z przedniej ściany i szyi pęcherza moczowego. Jakie leczenie należy zastosować. Jestem mężczyzną mam 65 lat.
Odpowiedź zespołu eUrologia.pl
W zadanym pytaniu pisze Pan o nawrotowym zwężeniu cewki moczowej i niestety nie napisał Pan czy miał Pan jakąś przeszłość urologiczną. Patrząc na wynik histopatologiczny pobrany z cewki moczowej wnioskujemy, że miał Pan w przeszłości przezcewkową resekcję guza pęcherza moczowego - TURT, po którym doszło do powstania zwężenia. Lokalizacja nowotworu jest wyjątkowo niekorzystna w leczeniu. Nie wiemy jak aktualnie wygląda cewka moczowa po przebytych zabiegach. Badanie z z fotouczulaczem - PDD daje nam informację, że w świetle pęcherza nie ma zmian nowotworowych widocznych gołym okiem jednak nie wiemy jak prezentuje się cewka moczowa. Jeśli wycinki kontrolne z cewki moczowej nie będą zawierały raka wówczas do rozważenia jest leczenie zachowawcze. W przypadku potwierdzenia raka urotelialnego w loży po wcześniejszym zabiegu wówczas do rozważenia jest cystoprostatektomia uzupełniona o uretrektomię. Prosimy o więcej informacji na temat zaproponowanego leczenia.
Polecane artykuły
Polecane filmy
Cystoskopia - animacja przedstawiająca cystoskopię. Budowa układu moczowego - cystoskopia z wycinkami.
Operacja laparoskopowa żylaków powrózka nasiennego. Żylaki - ligatura venae et arteriae spermaticae.
Prostatectomia radykalna - usunięcie prostaty w raku gruczołu krokowego.
URSL - endoskopowe usunięcie złogu z moczowodu z wykorzystaniem lasera holmowego.
Usunięcie cewnika DJ - ilm przedstawia obraz z kamery endoskopowej nagrany podczas zabiegu usunięcie cewnika DJ z lewego moczowodu.