- Strona główna
- Choroby
- Objawy
- Operacje
- Galeria
- Słownik terminów
- Konsultacje
- Sklep
- Katalog lekarzy
- Kontakt
Zatrzymanie moczu
Zatrzymanie moczu
Zatrzymanie moczu jest to brak możliwości opróżnienia pęcherza moczowego. Zatrzymanie moczu podzielono na całkowite i częściowe. Ostre zatrzymanie moczu zdarza się u blisko 14% pacjentów w wieku 80 lat. Zatrzymanie moczu u kobiet jest stosunkowo rzadkie i ma w większości przypadków związek z zaburzeniami neurologicznymi pacjentki.
Zatrzymanie moczu u mężczyzn ma najczęściej związek z występowaniem przeszkody podpęcherzowej, u kobiet zatrzymanie moczu z powodu przeszkody podpęcherzowej jest najrzadszą postacią zatrzymania moczu. U kobiet można wyróżnić dwie grupy przyczyn wystąpienia zatrzymania moczu - psychogenne i neurogenne.
Objawy ostrego zatrzymania moczu
Wśród objawów ostrego zatrzymania moczu wymienia się ból brzucha - najczęściej w podbrzuszu, uczucie parcia na mocz oraz wyczuwalny przez powłoki jamy brzusznej wypełniony pęcherz moczowy. Bezbolesne zatrzymanie moczu zdarza się rzadko i najczęściej ma związek z zaburzeniami ośrodkowego układu nerwowego.
Czynniki zwiększające ryzyko ostrego zatrzymania moczu
Spożycie alkoholu
Stosowanie leków zawierających sympatykomimetyki (leki stosowane w przeziębieniach) lub leków antyhistaminowych stosowanych w chorobach alergicznych
Opóźnianie oddania moczu spowodowane brakiem możliwośći lub pośpiechem - częsta przyczyna zatrzymania moczu u pacjentów z łagodnym przerostem gruczołu krokowego będących w wielogodzinnej podróży samochodem.
Unieruchomienie pacjenta w łóżku
Długotrwałe działanie niskich temperatur
Uszkodzenia rdzenia kręgowego
Nadmierna ilość przyjmowanych płynów
Zapalenie gruczołu krokowego
Zakażenie dróg moczowych
Rozpoznanie ostrego zatrzymania moczu
Rozpoznanie ostrego zatrzymania moczu opiera się wywiadzie zebranym od pacjenta, badaniu przedmiotowym brzucha i może być uzupełnione badaniem obrazowym - USG jamy brzusznej.
Do objawów zatrzymania moczu zalicza się
silny ból podbrzusza środkowego, czasami pacjenci zgłaszają ból okolic lędźwiowych spowodowany cofaniem się moczu moczowodami do nerek
uczucie silnego parcia na mocz z niemożnością oddania moczu
wyczuwalny pęcherz moczowy, który w przypadku dużej ilości zalegającego moczu może sięgać do pępka co czasami moze sprawiać wrażenie wzdęcia brzucha a w przypadku kobiety ciąży.
Fot. Pęcherz moczowy widziany w USG
Postępowanie w zatrzymaniu moczu
Podstawowym sposobem złagodzenia bólu u pacjenta z zatrzymaniem moczu jest założenie cewnika do pęcherza moczowego. Większość urologów decyduje się w takim przypadku na założenie cewnika Foley'a do pęcherza moczowego przez cewkę moczową. Cewnik zakładany jest w pozycji leżącej z zachowaniem aseptyki. Mocz zalegający w pęcherzu moczowym wypuszczany jest we frakcjach aby uniknąć masywnego krwiomoczu spowodowanego nagłym spadkiem ciśnienia w pęcherzu moczowym z następczym pękaniem naczyń śluzówki pęcherza moczowego.
Po kilku dniach od założenia cewnika Foley'a z powodu BPH podejmowana jest próba usunięcia cewnika z pęcherza moczowego. Badania wykazują, że próba usunięcia cewnika Foley'a powiedzie się u około 33% pacjentów. Do czynników zwiększających częstość zatrzymania moczu zalicza się wiek pacjenta, poziom PSA, objętość moczu zalegającego po mikcji.
Fot. Cewnik Foley'a z wypełnionym balonem utrzymującym cewnik w pęcherzu moczowym
Istotnym badaniem u pacjentów z zatrzymaniem moczu jest wykonanie badania USG jamy brzusznej, które pozwala na różnicowanie przyczyn zatrzymania moczu (kamica, nowotwory,skrzepy w pęcherzu moczowym itp.)
W przypadku mężczyzn lekarz wykonuje badanie DRE - badanie palcem przez odbytnicę, w czasie którego ocenia napięcie zwieracza odbytu, wielkość, symetrię, sprężystość oraz orientacyjne wymiary gruczołu krokowego.
Kamica pęcherza moczowego - metody kruszenia kamieni. Kruszenie kamieni moczowych w pęcherzu moczowym.
Przezskórne usunięcie złogu z nerki. PCNL - Percutaneous Nephrolitotripsy.
TURBT - Transurethral resection of bladder tumour. Przezcewkowa resekcja guza.