- Strona główna
- Choroby
- Objawy
- Operacje
- Galeria
- Słownik terminów
- Konsultacje
- Sklep
- Katalog lekarzy
- Kontakt
Spodziectwo - czy konieczne jest leczenie operacyjne?
Spodziectwo - czy konieczne jest leczenie operacyjne
Mój syn kończy w tym roku 14 lat. Zaraz po tym jak się urodził kilka razy odwiedziliśmy klinikę chirurgii dziecięcej z powodu spodziectwa. Za każdym razem konsultował nas inny lekarz i zdania były bardzo odmienne. Jeden twierdził, żeby operować kolejny, że nie ma takiej potrzeby. Kończyło się na wyznaczeniu daty kolejnej wizyty i obserwacji, Na ostatniej wizycie Pan Doktor powiedział nam coś co sprawiło, że więcej nie pojechaliśmy do tej kliniki. Sens był mniej więcej taki: syn ma niewielką wadę, która w dorosłym życiu pozwoli mu funkcjonować normalnie, może mieć żonę, dzieci a w wieku dorosłym sam może podjąć decyzję dotyczącą ewentualnego zabiegu. Czas działa na jego korzyść (chodziło mu o rozwój medycyny).
Najwidoczniej był też pod wrażeniem zabiegu po którym wystąpiły poważne komplikacje. W rozmowie z nami użył stwierdzenia, że tak postąpiłby gdyby to był jego syn. Nie chciałabym podawać nazwiska Pana Doktora, ale jest to autorytet w urologii dziecięcej. Minęło 14 lat, syn wszedł w wiek dojrzewania a my rodzice nie wiemy czy nie skrzywdziliśmy naszego dziecka. Wiem, że bez wizyty lekarskiej ciężko jest ocenić wadę mojego dziecka, ale będę wdzięczna za każde słowo. Syn oddaje mocz na stojąco. Nigdy nie miał żadnej infekcji moczu ani żądnych problemów z tym związanych. Ujście cewki moczowej jest tuż przy żołędzi. Oglądaliśmy z mężem rysunek prącia na stronie internetowej gdzie zostały pokazane stopnie spodziectwa i wydaje się nam że jest to pierwszy stopień.
Odpowiedź zespołu eUrologia.pl
Spodziectwo żołędziowe, w którym ujście zewnętrzne cewki moczowej zlokalizowane jest w rowku zażołędnym jest najłagodniejszą formą spodziectwa. Wielu pacjentów z taką lokalizacją ujścia cewki moczowej nie jest poddawanych leczeniu operacyjnemu ze względu na fakt, że taka lokalizacja ujścia nie powoduje dysfunkcji. Skoro syn może oddawać mocz na stojąco a ujście cewki jest szerokie to rzeczywiście narażanie dziecka na ewentualne niepowodzenie zabiegu jest dyskusyjne. Warto zgłosić się do urologa, który oceni przepływ cewkowy w uroflowmetrii. Badanie to pozwoli ocenić czy przepływ moczu przez cewkę moczową jest prawidłowy. Spodziectwo żołędziowe pozwala pacjentom na normalne funkcjonowanie i nie stanowi problemu w prokreacji.
Polecane artykuły
Polecane filmy
Kroczowa prostatektomia raka gruczołu krokowego - leczenie operacyjne raka prostaty.
Zielony laser - leczenie przerostu gruczołu krokowego. Operacja prostaty laserem zielonym.
Obraz śródmiąższowego zapalenia pęcherza moczowego w cystoskopii.
Laparoskopowa prostatektomia radykalna - leczenie raka gruczołu krokowego.
Budowa i funkcja układu moczowego. Układ moczowy - anatomia i fizjologia. Fizjologia nerek.