- Strona główna
- Choroby
- Objawy
- Operacje
- Galeria
- Słownik terminów
- Konsultacje
- Sklep
- Katalog lekarzy
- Kontakt
Ureterocele - diagnostyka i leczenie torbieli ujścia moczowodu
Diagnostyka i leczenie ureterocele. Czy konieczny jest zabieg operacyjny i urografia?
Proszę o pomoc w podjęciu decyzji na temat leczenia i diagnostyki prawostronnego ureterocele u młodego mężczyzny. Rozpoznanie opisowe: Ureterocele prawostronne.
Epikryza pacjenta z ureterocele:
19 - letni mężczyzna ze stwierdzonym przed laty ureterocele został przyjęty do Oddziału celem diagnostyki krwiomoczu. Wykonano USG j.brzusznej, gdzie potwierdzono obecność ureterocele i odcinkowe poszerzenie przypęcherzowe moczowodu prawego. Po konsultacji z urologiem ustalono konieczność wykonania urografii (w końcu lekarz nie zrobił tego badania)
Wyniki badania jamy brzusznej:
Po stronie prawej pęcherza moczowego ureterocele o wym. 38/42 mm. Przypęcherzowy odcinek prawego moczowodu poszerzony do 18 mm. Poza tym pęcherz moczowy o gładkich zarysach. W nerce prawej miedniczka częściowo zewnętrzna a wym. a-p 12 mm, kielichy nerkowe do 4 mm. Nerki bez złogów i zastoju moczu o długości 113-100 mm.
Szanowni Państwo, syn miał mieć operowane to ureterocele tzn.miał mieć nacięcie i wsadzony sączek gdzieś tam, ale niestety ja się na tym nie znam. Czy ureterocele jest groźne? Czy to może być nowotwór? Czasami boli go brzuch i ma lekko opuchnięte po tej stronie. Czy da radę zrobić to bez operacji? Czy są na to jakieś leki? Syn bał się zabiegu i uciekł ze szpitala, wiem że to niemądre, ale nie poradzę nic na to:(
W dodatku pracuje na budowie i dźwiga cały czas.
Odpowiedź zespołu eUrologia.pl
Ureterocele - czyli torbiel ujścia moczowodu jest wrodzoną wadą moczowodu. Ureterocele objawia się torbielowatym poszerzeniem przypęcherzowego odcinka moczowodu, któremu towarzyszy zwężenie ujścia moczowodu. Torbiel ujścia moczowodu - ureterocele może mieć różne rozmiary. Czasami ureterocele osiąga tak dużą objętość, że może spowodować zatrzymanie moczu. Ureterocele najczęściej występuje u pacjentów z moczowodem podwójnym - ureter duplex. Ureterocele powoduje nawracające infekcje układu moczowego i związane z tym powikłania. Odpowiadając na Pani pytanie - ureterocele nie jest nowotworem tylko wrodzoną wadą moczowodu.
Objawy ureterocele
nawracająca infekcja układu moczowego spowodowana zaleganiem moczu w torbieli moczowodu
częstomocz i objawy dyzuryczne
ból o charakterze kolki nerkowej spowodowany złogiem w ureterocele
krwiomocz lub krwinkomocz
zatrzymanie moczu spowodowane wpuklaniem się ureterocele do szyi pęcherza moczowego
urosepsa
Diagnostyka ureterocele
Ureterocele najczęściej diagnozowane jest na podstawie badania USG jamy brzusznej. W przeszłości podstawowym badaniem, w którym je diagnozowano była urografia (objaw głowy kobry). W przypadku wątpliwości wykonuje się cystoskopię. USG jamy brzusznej i urografia są podstawowymi badaniami obrazowymi w diagnostyce ureterocele.
Leczenie ureterocele
Leczenie torbieli ujścia moczowodu jest endoskopowe. Operacja polega na nacięciu ujścia pęcherzowego moczowodu co zagwarantuje niskie ciśnienie w ureterocele. W czasie zabiegu do moczowodu zakładany jest cewnik typu JJ. Po około 4 - 6 tygodniach od dnia założenia cewnik jest usuwany. W odpowiedzi na Pani pytanie: nie ma możliwości farmakologicznego leczenia ureterocele. Postępowaniem z wyboru jest leczenie endoskopowe.
Polecane artykuły
Polecane filmy
Ureterocele - rozcięcie laserem holmowym
Ureterocele - rozcięcie resektoskopem
Kamica ureterocele - rozcięcie i usunięcie złogu
Operacja przedstawiająca eksplorację moszny u pacjenta ze skrętem jądra.
Fotoselektywna waporyzacja prostaty laserem zielonym. Laser zielony - odparowanie gruczołu krokowego laserem.
Prostatektomia radykalna - leczenie operacyjne raka prostaty - operacja klasyczna.
Przezskórne usunięcie złogów z pęcherza moczowego. PCCL - przezskrna cystolitotrypsja.