- Strona główna
- Choroby
- Objawy
- Operacje
- Galeria
- Słownik terminów
- Konsultacje
- Sklep
- Katalog lekarzy
- Kontakt
Ośrodek oddawania moczu w rdzeniu kręgowym
Ośrodek oddawania moczu w rdzeniu kręgowym - uszkodzenie rdzenia
Mój chłopak jest po wypadku na quadzie - upadek ze skarpy i leży na neurochirurgii z powodu szoku rdzeniowego. W tomografii nie ma żadnych uszkodzeń kręgosłupa i rdzenia jednak ma problemy z oddawaniem moczu a wcześniej miał problemy z czuciem kończyn dolnych i poruszaniem nogami, które trochę powróciły. Aktualnie musi mieć cewnik w pęcherzu bo samodzielnie nie sika. Czy jest szansa na powrót funckcji pęcherza moczowego?
Odpowiedź zespołu eUrologia.pl
Zaburzenia oddawania moczu mogą być wynikiem uszkodzenia rdzeniowego ośrodka oddawania moczu na poziomie krzyżowym - S2 do S4. Włókna współczulne tworzące ośrodek oddawania moczu zlokalizowane są w odcinku piersiowym na wysokości Th10 - Th12 - L1 - L2, natomiast włókna przywspółczulne zlokalizowane są w odcinku krzyżowym na wysokości S2 - S4. Nerwy ruchowe zaopatrujące pęcherz i cewkę moczową mają swój ośrodek w jądrze pośrednio-bocznym odcinka S2-S4 rdzenia kręgowego (obwodowe centrum wypieracza).
Szok rdzeniowy trwa od kilku dni do kilku tygodni i w tym czasie mogą zachodzić zmiany w fukcji dolnych dróg moczowych. Jeśli po kilku tygodniach nadal będzie utrzymywało się zatrzymanie moczu warto rozważyć badanie urodynamiczne. Wydaje nam się, że lepszym sposobem odprowadzenia moczu byłoby samocewnikowanie niż cewnik Foley'a na stałe w pęcherzu moczowym.
Polecane artykuły
Polecane filmy
URSL - endoskopowe usunięcie złogu z moczowodu z wykorzystaniem lasera holmowego.
Urostomia - odprowadzenie moczu sposobem Brickera po cystektomii radykalnej.
Operacja laparoskopowa żylaków powrózka nasiennego. Żylaki - ligatura venae et arteriae spermaticae.
Operacja przedstawiająca eksplorację moszny u pacjenta ze skrętem jądra.