- Strona główna
- Choroby
- Objawy
- Operacje
- Galeria
- Słownik terminów
- Konsultacje
- Sklep
- Katalog lekarzy
- Kontakt
LGPIN i ASAP w wyniku biopsji gruczołu krokowego
Co oznacza LGPIN i ASAP w wyniku biopsji gruczołu krokowego?
W wyniku biopsji gruczołu krokowego mam napisane: w płacie prawym dominuje rozrost o charakterze śródnabłonkowej neoplazji małego stopnia - LGPIN. W płacie lewym Hyperplasia nodularis oraz ognisko o morfologii małych atypowych cewek - ASAP. Biopsja była wykonana z powodu wysokiego PSA - 11 ng/ml. Co oznaczają terminy ASAP i LGPIN?
Odpowiedź zespołu eUrologia.pl
PIN oznacza neoplazję śródnabłonkową stercza i pochodzi od angielskiej nazwy Prostate Intraepithelial Neoplasia. Śródnabłonkowa neoplazja stercza - PIN oznacza zmiany przedinwazyjne związane z niekontrolowanym namnażaniem i wzrostem komórek nabłonka gruczołowego. Wyróżnia się dwa stopnie PIN:
PIN mały - LG - low grade PIN - łac. minoris gradus
PIN duży - HG - high grade PIN - łac. majoris gradus
W chwili obecnej patomorfolodzy unkają stawianaia rozpoznania LGPIN ze względu na często występującą niską zgodność między rozpoznaniami stawianymi przez różnych patomorfologów. Rozpoznanie HGPIN - PIN majoris gradus wiąże się z istotnie wyższym, ryzykiem wykrycia nowotworu w kolejnej biopsji.
Wskazania do ponownej biopsji gruczołu krokowego u pacjenta z rozpoznanym HGPIN powinny być indywidualnie ustalane na podstawie wyniku badania DRE, stężenia PSA i na podstawie współistniejących schorzeń. Wykrycie high grade PIN bez odchyleń w badaniu per rectum - DRE i przy niskim stężeniu PSA zgodnie z wytycznymi EAU z 2010 roku nie jest wskazaniem do ponownej biopsji gruczołu krokowego.
ASAP jest skrótem od pierwszych liter rozpoznania histopatologicznego w języku angielskim - Atypical Small Acinal Proliferation oznaczającego atypową proliferację małych zrazików. Zmiany o charakterze ASAP podejrzane są w kierunku złośliwości, ale nie spełniają wszystkich kryteriów upoważniających do rozpoznania raka gruczołu krokowego. Rozpoznanie atypowej proliferacji w obrębie gruczołów pęcherzykowych zmusza do bacznej obserwacji pacjenta i w większości przypadków jest wskazaniem do wykonania ponownej biopsji gruczołu krokowego.
Polecane artykuły
Polecane filmy
Kamica pęcherza moczowego - metody kruszenia kamieni. Kruszenie kamieni moczowych w pęcherzu moczowym.
Biopsja gruczołu krokowego pod kontrolą USG. Biopsja prostaty - TRUS + B.
Prostatectomia radykalna - usunięcie prostaty w raku gruczołu krokowego.
Kroczowa prostatektomia raka gruczołu krokowego - leczenie operacyjne raka prostaty.
Cewnikowanie moczowodu - zakładanie cewnika moczowodowego do moczowodu.