- Strona główna
- Choroby
- Objawy
- Operacje
- Galeria
- Słownik terminów
- Konsultacje
- Sklep
- Katalog lekarzy
- Kontakt
NSS - rak jasnokomórkowy pT3a Nx R1
Jakie powinno być dalsze leczenie po NSS lewej nerki z powodu guza - dodatni margines chirurgiczny
Bardzo proszę o informację lub sugestię co do dalszego leczenia po NSS lewej nerki w czerwcu 2017. W preparacie histopatologicznym jest rak jasnokomórkowy pT3a Nx R1 z podejrzeniem naciekania tkanki tłuszczowej okołonerkowej oraz przechodzenie torebki guza. Jestem zaniepokojony ponieważ ze strony urologów jest bierność lub wskazanie na czekanie na rozwój sytuacji. Mam 55 lat, ogólnie czuję się po operacji dobrze. Mam obawy czy takie postępowanie jest dla mnie bezpieczne? Czy leczenie operacyjne nie byłoby lepszą opcją?
Odpowiedź zespołu eUrologia.pl
Dodatni margines chirurgiczny - R1 w wyniku histopatologicznym jest często opisywany w wynikach histopatologicznych z operacji nerkooszczędzających guzów nerki. Standardowym postępowaniem jest wykonanie kontrolnego CT jamy brzusznej lub PET-CT kilka miesięcy po operacji. Chory po NSS zawsze powinien być pod kontrolą onkologa, który kieruje dalszymi kontrolami po zabiegu - follow up. Leczenie operacyjne - rewizja loży po NSS nie jest standardowym postępowaniem w takim przypadku.Dodatkowe informacje można znaleźć w artykule: Rak jasnokomórkowy nerki - rozpoznanie i leczenie.
Polecane artykuły
Polecane filmy
Laparoskopowa prostatektomia radykalna - leczenie raka gruczołu krokowego.
ESWL - zewnątrzustrojowe kruszenie złogów falą uderzeniową. ESWL - minimalnie inwazyjny sposób leczenia kamicy nerkowej.
Fotoselektywna waporyzacja prostaty laserem zielonym. Laser zielony - odparowanie gruczołu krokowego laserem.
Nefrektomia laparoskopowa - operacja laparoskopowego usunięcia prawej nerki.