- Strona główna
- Choroby
- Objawy
- Operacje
- Galeria
- Słownik terminów
- Konsultacje
- Sklep
- Katalog lekarzy
- Kontakt
Kamień w miedniczce nerkowej
Kamień w miedniczce nerkowej
Mam kamień w miedniczce nerkowej - przypadkowo wykryty na zdjęciu rentgenowskim. Od czasu do czasu miałam pobolewania lewej okolicy lędźwioweji i dlatego lekarz rodzinny skierował mnie do ortopedy. Po badaniu i zdjęciach dostałam skierowanie do urologa - podejrzenie kamicy nerkowej - kamień w miedniczce nerkowej? Jak można potwierdzić, że jest to kamień w miedniczce nerki a nie jakieś inne zwapnienie? Czy od razu konieczne jest leczenie operacyjne - usunięcie kamienia?
Odpowiedź zespołu eUrologia.pl
Kamica miedniczki może powodować pobolewanie okolicy lędźwiowej a nawet kolkę nerkową. Ból spowodowany jest utrudnionym odpływem moczu z nerki i często stanem zapalnym. Najważniejszą kwestią w przypadku kamicy miedniczki nerkowej jest ocena budowy anatomicznej układu kielichowo - miedniczkowego i moczowodu. Często kamica miedniczki nerkowej współistnieje ze zwężeniem połączenia miedniczkowo - moczowodowego. Zweżenie połączenia miedniczkowo - moczowodowego i towarzysząca kamica nerkowa z reguły wymagają leczenia operacyjnego (operacja klasyczna lub laparoskopowa). Doskonałym badaniem pozwalającym na ocenę czynnościowo - strukturalną nerki jest urografia.
USG jamy brzusznej, urografia lub tomografaia komputerowa są badaniami standardowo wykonywanymi w diagnostyce kamicy układu moczowego.
Kamień w miedniczce nerkowej o średnicy 1 cm może być rozkruszony ESWL lub usunięty PCNL. Czasami możliwe jest rokruszenie złogu w miedniczce nerkowej w czasie URS.
Polecane artykuły
Nefrektomia laparoskopowa - operacja laparoskopowego usunięcia prawej nerki.
Zielony laser - operacja przerostu gruczołu krokowego laserem zielonym. Greenlight - operacje prostaty laserem.
Operacja laparoskopowa żylaków powrózka nasiennego. Żylaki - ligatura venae et arteriae spermaticae.
Rozcięcie zwężenia cewki moczowej - urethrotomia optica interna - operacja zwężenia cewki.