- Strona główna
- Choroby
- Objawy
- Operacje
- Galeria
- Słownik terminów
- Konsultacje
- Sklep
- Katalog lekarzy
- Kontakt
Badanie nasienia
Badanie nasienia
Badanie nasienia wykonywane jest w celu oceny jakości spermy mężczyzny. Analiza wykonywana jest z materiału pobranego w wyniku masturbacji. Normy referencyjne co kilka lat są ustalane przez WHO (Światowa Organizacja Zdrowia).
Jak powinno być pobrane nasienie do analizy?
Zaleca się aby nasienie pobierane było po 2-7 dniach wstrzemięźliwości seksualnej. Pojemnik do badania nasienia powinien być jałowy. Najczęściej do tego celu wykorzystuje się jałowy pojemnik na mocz, który kupuje się w aptece. Materiał uzyskuje się w wyniku masturbacji. Należy zadbać aby cała porcja ejakulatu trafiła do pojemnika.
Jak powinien wyglądać wynik prawidłowego nasienia?
Aktualnie obowiązujące normy referencyjne ustalone przez WHO w 2010 roku przedstawiają się następująco:
objętość ejakulatu - 1,5 mililitra lub więcej
ilość plemników - 15 milionów lub więcej w jedym mililitrze nasienia lub 39 milionów plemników i więcej w całym ejakulacie
żywotność plemników - 58% lub więcej żywych plemników
ruchliwość plemników - 32% lub więcej plemników poruszających się ruchem postępowym
budowa plemników - 32% lub więcej plemników o prawidłowej morfologii
odczyn pH - >= 7
Jak poprawić jakość nasienia?
Jakość spermy zmienia się w zależności od wielu czynników. Palenie tytoniu jest podstawowym czynnikiem negatywnie wpływającym na jakość spermy. Stres, zła dieta i brak aktywności fizycznej wymieniane są jako przyczyny pogorszenia parametrów nasienia. Duża aktywność seksualna może wpływać na chwilowe pogorszenie jakości nasienia. W zależności od czasu od ostatniego wytrysku obserwuje się dosyć duże rozbieżności w ilości plemników w oddanej próbce do analizy. Odchylenia w parametrach spermy obserwowane są także u pacjentów długotrwale powstrzymujących się od seksu. U mężczyzn z długim czasem abstynencji seksualnej (zarówno stosunki płciowe jak i masturbacja) można zaobserwować mniejszą ruchliwość plemników i większy odsetek plemników o nieprawidłowej budowie.
Przezskórne usunięcie złogu z nerki. PCNL - Percutaneous Nephrolitotripsy.
TURP - przezcewkowa resekcja stercza - operacyjne leczenie łagodnego przerostu gruczołu krokowego.
URSL - endoskopowe usunięcie złogu z moczowodu z wykorzystaniem lasera holmowego.