- Strona główna
- Choroby
- Objawy
- Operacje
- Galeria
- Słownik terminów
- Konsultacje
- Sklep
- Katalog lekarzy
- Kontakt
Onkocytoma
Onkocytoma - łac. Oncocytoma
Onkocytoma jest łagodnym guzem miąższu nerki, który rozwija się z komórek nabłonkowych. Onkocytoma po raz pierwszy opisany został przez Zippela w 1942 roku. Według różnych statystyk przyjmuje się, że onkocytoma stanowi od 3-6% wszystkich litych guzów nerki.
Cechy histologiczne guza
Guzy onkocytoma zbudowane są z dużych kwasochłonnych komórek o małych jądrach komórkowych. Guz wywodzi się z komórek nabłonkowych. Na przekroju poprzecznym onkocytoma charakteryzuje się ciemnobrązowym lub mahoniowym kolorem z promieniście biegnącymi jasnymi bliznami imitującymi obraz koła ze szprychami. Guz jest dobrze odgraniczony i nie nacieka sąsiadujących struktur. Nazwa guza pochodzi od nazwy komórek występujących w narządach gruczołowych - onkocytów. Większość opisywanych w literaturze guzów miała średnicę od 4-6 centymetrów.
Objawy onkocytoma nerki
Guzy wykrywane są przypadkowo w badaniu USG jamy brzusznej, tomografii komputerowej lub rezonasie magnetycznym jamy brzusznej. Guzy onkocytoma nie dają specyficznych objawów, które pojawiają się z reguły w przypadku dużej masy guza . Onkocytoma bardzo rzadko daje objawy takie jak krwiomocz, ból w okolicy lędźwiowej lub wyczuwalna masa w okolicy lędźwiowej i śródbrzusza.
Rozpoznanie guza - badania obrazowe
Rozpoznanie onkocytoma stawiane jest z reguły na podstawie wyniku histopatologicznego z nefrektomii lub operacji nerkooszczędzjącej. Badania obrazowe takie jak USG, tomografia komputerowa z kontrastem lub rezonans magnetyczny nie pozwalają na 100% potwierdzenie rodzaju guza. Onkocytoma w badaniach obrazowych imituje najczęstszy złośliwy nowotwór miąższu nerki - rak jasnokomórkowy nerki. Onkocytoma może być przypadkowo rozpoznany w badaniu histopatologicznym materiału z nefrektomii radykalnej wykonanej z powodu podejrzenia raka nerkowokomórkowego.
Rozpoznanie różnicowe w przypadku podejrzenia onkocytoma
Onkocytoma różnicowany jest z innymi guzami miąższu nerki. najczęściej występującym litym guzem nerki jest rak jasnokomórkowy nerki - Clear Cell Renal Carcinoma - RCC.
Leczenie onkocytoma
Ze względu na nieswoisty obraz w badaniach obrazowych i brak możliwości przedoperacyjnego różnicowania z rakiem jasnokomórkowym leczeniem z wyboru jest leczenie operacyjne. W zależności od wielkości guza i jego lokalizacji możliwe są operacje nerkooszczędzające lub nefrektomia radykalna. U obciążonych pacjentów w podeszłym wieku, którzy nie kwalifikują się do leczenia zabiegowego obserwacja może być najrozsądnejszym postępowaniem w przypadku podejrzenia onkocytoma.
Kamica ureterocele - złóg w torbieli ujścia pęcherzowego moczowodu - leczenie operacyjne.