- Strona główna
- Choroby
- Objawy
- Operacje
- Galeria
- Słownik terminów
- Konsultacje
- Sklep
- Katalog lekarzy
- Kontakt
Najczęstsze powikłania po radioterapii raka prostaty
Najczęstsze powikłania po radioterapii raka prostaty
Mam 62 lata i rozpoznano u mnie złośliwego raka prostaty. Lekarz, który wykonywał u mnie biopsję (stężenie PSA w czasie biopsji wynosiło 10 ng/ml) twierdzi, że możliwe są wszystkie metody leczenia rdaykalnego - operacja lub radioterapia. Zanm powikłania prosttatektomii radykalnej. Proszę o przybliżenie jakie powikłania mogą się pojawić po radioterapii radykalnej z powodu raka prostaty.
Odpowiedź zespołu eUrologia.pl
Radioterapia jest jedną z radykalnych metod leczenia raka gruczołu krokowego ograniczonego do narządu. Skuteczność radioterapii porównywalna jest do skuteczności leczenia operacyjnego. W chwili obecnej radioterapia i prostatektomia radykalna są jedynymi metodami radykalnego leczenia raka stercza ograniczonego do gruczołu.
Radioterapia jest metodą leczenia nowotworów wykorzystującą właściwości promieniowania jonizującego. Podstawowym założeniem radioterapii jest zniszczenie jak największej ilości komórek nowotworowych przy jak najmniejszym uszkodzeniu zdrowych tkanek sąsiadujących z napromienianą okolicą. Tak jak każda metoda leczenia radioterapia raka gruczołu krokowego niesie ze sobą ryzyko specyficznych powikłań ze strony stercza i sąsiadujących struktur. Powikłania radioterapii wynikające z reakcji tkanek na promieniowanie jonizujące obserwowane są ze strony układu moczowo - płciowego i żołądkowo - jelitowego. Najczęściej występujące powikłania u pacjentów po radioterapii raka gruczołu krokowego obserwowane są ze strony pęcherza moczowego i odbytnicy.
Powikłania po radioterapii dzielone są na powikłania wczesne - występujące do 3 miesięcy po radioterapii i powikłania późne - objawy, które wystąpiły po 3 miesiącach od zakończenia naświetlań. Najczęściej występującymi objawami po radioterapii raka prostaty są częstomocz, ból w czasie mikcji, parcia naglące, krwiomocz i nietrzymanie moczu.
Wśród najczęściej występujących późnych objawów toksyczności radioterapii raka prostaty wymienia się:
zapalenie pęcherz moczowego
zapalenie odbytnicy
krwiomocz
zwężenie dróg moczowych
nietrzymanie moczu
przewlekłą biegunkę
obrzęk kończyn dolnych
niedrożność jelita cienkiego
zaburzenia lub brak wzwodów
Promieniowanie joniuzjące wykorzystywane w radioterapii raka gruczołu krokowego w istotny sposób zwiększa ryzyko rozwoju wtórnego nowotworu odbytnicy i pęcherza moczowego.
Polecane artykuły
Polecane filmy
Budowa i funkcja układu moczowego. Układ moczowy - anatomia i fizjologia. Fizjologia nerek.
Przezskórne usunięcie złogów z pęcherza moczowego. PCCL - przezskrna cystolitotrypsja.
Kamica ureterocele - złóg w torbieli ujścia pęcherzowego moczowodu - leczenie operacyjne.
Założenie cystostomii. Przetoka nadłonowa - cystofix - film przedstawiający sposób założenia cystostomii.