- Strona główna
- Choroby
- Objawy
- Operacje
- Galeria
- Słownik terminów
- Konsultacje
- Sklep
- Katalog lekarzy
- Kontakt
Sorafenib z IL-2 u chorych na raka nerki - wyniki ROSORC
Wpływ sorafenibu i interleukiny 2 na całkowite przeżycie pacjentów z przerzutówym rakiem jasnokomórkowym nerki
Sorafenib jest doustnym inhibitorem kinaz tyrozynowych stosowanym u pacjentów z przerzutowym rakiem jasnokomórkowym nerki. ROSORC jest randomizowanym badaniem 2 fazy oceniającym skuteczność sorafenibu w połączeniu z interleukiną 2 w leczeniu przerzutowego raka nerkowokomórkowego (mRCC - metastatic Renal Cell Carcinoma). W przedstawionej aktualizacji wyników badania podano medianę całkowitego przeżycia chorych leczonych sorafenibem w połączeniu z IL-2.
ROSORC jest badaniem analizującym skuteczność stosowania inhibitora kinaz tyrozynowych (sorafenib) w połączeniu z immunoterapią - interleukina -2 (IL-2). W badaniu ROSORC wzięło udział 128 pacjentów, których podzielono na dwie grupy. W pierwszej z nich pacjenci otrzymywali sorafenib. Pacjenci z drugiej grupy otrzymywali sorafenib w połączeniu z interleukiną 2. W czasie 33 miesięcy obserwacji nie stwierdzono istotnych różnic całkowitego przeżycia (OS - Overall Survival) w obu grupach pacjentów.
Pięcioletnie przeżycie obserwowano u 26,3% pacjentów stosujących oba leki i 23,1% chorych otrzymujących wyłącznie sorafenib. Podsumowując - w przeprowadzonym badaniu nie stwierdzono istotnej różnicy w medianie przeżycia całkowitego u pacjentów leczonych sorafenibem i sorafenibem w połączeniu z IL-2.
Źródło: Procopio G. et al. „Overall survival for sorafenib plus interleukin-2 compared with sorafenib alone in metastatic renal cell carcinoma (mRCC): final results of the ROSORC trial.” Annals of Oncology 24: 2967–2971, 2013
Przezskórne usunięcie złogów z pęcherza moczowego. PCCL - przezskrna cystolitotrypsja.
Zielony laser - operacja przerostu gruczołu krokowego laserem zielonym. Greenlight - operacje prostaty laserem.
TOT - taśmowa operacja nietrzymania moczu u mężczyzn. Leczenie nietrzymania moczu - TOT.
UOW - uretrotomia optyczna wewnętrzna - endoskopowe leczenie zwężenia cewki moczowej.