- Strona główna
- Choroby
- Objawy
- Operacje
- Galeria
- Słownik terminów
- Konsultacje
- Sklep
- Katalog lekarzy
- Kontakt
Wszystko na temat cewników moczowodowych DJ
Wszystko na temat cewników moczowodowych typu DJ
Cewnik DJ nazywany też cewnikiem JJ lub pig-tail jest jednym z najczęściej stosowanych cewników w urologii. Cewnik DJ jest elastyczną rurką wykonaną z tworzywa sztucznego o końcach przypominających zwinięty świński ogon. Charakterystyczny kształt końców cewnika zapewnia somoutrzymywanie stentu w moczowodzie. Końcówka nerkowa ustawiona jest w miedniczce nerkowej a koniec pęcherzowy w świetle pęcherza moczowego.
Fot. Cewnik moczowodowy DJ nazywany potocznie pig-tailem.
W jakim celu zakładany jest cewnik DJ?
Istnieją różne wskazania do założenia cewnika DJ. Podstawowym celem wprowadzenia cewnika do moczowodu jest zapewnienie niskociśnieniowego spływu moczu z układu kielichowo - miedniczkowego nerki do pęcherza moczowego. Najczęściej cewnik DJ zakładany jest w czasie operacji kamicy moczowodowej (cewnik ułatwia spływ moczu i zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia kolki nerkowej. Cewnik DJ może być założony w celu złagodzenia dolegliwości bólowych u pacjentów z kamicą moczowodową, którzy nie kwalifikują się do leczenia zabiegowego lub ESWL. Szczególną grupą pacjentów, u których może wystąpić konieczność założenia cewnika pig-tail są kobiety w ciąży z kamicą moczowodową, której towarzyszą objawy zakażenia układu moczowego, narastanie parametrów niewydolności nerek i silne dolegliwości bólowe.
Jak zakładany jest cewnik do moczowodu?
Cewnikowanie moczowodu jest jednym z podstawowych zabiegów endourologicznych. Zabieg wykonywany jest na sali operacyjnej w znieczuleniu. Pacjent układany jest w pozycji na plecach z nogami ułożonymi na specjalnych podpórkach - pozycja podobna do ginekologicznej. W zależności od wykonywanej procedury cewnik może być wprowadzony za pomocą cystoskopu lub ureterorenoskopu (założenie cewnika po zabiegu w obrębie moczowodu).
Urolog po uwidocznieniu ujścia moczowodu wprowadza cewnik załozony na specjalny drut wiodący - ang. guidewire. W czasie zakładania cewnika może być wykorzystywana skopia - podgląd rentgenowski, który ułatwia prawidłowe ustawienie stentu.
Co może odczuwać pacjent z cewnikiem pig-tail w moczowodzie?
Cewniki DJ są różnie tolerowane przez pacjentów. Większość chorych bardzo dobrze lub dobrze toleruje cewnik w moczowodzie. Niektórzy pacjenci bardzo źle znoszą ciało obce w postaci cewnika skarżąc się na uporczywe dolegliwości bólowe i objawy dyzuryczne (parcia naglące, częstomocz etc.). Najczęściej obserwowanymi objawami u pacjentów z założonym cewnikiem DJ są:
uczucie parcia na mocz
bolesne skurcze pęcherza moczowego
krew w moczu i okresowo pojawiające się skrzepy
uczucie pieczenia w cewce w czasie oddawania moczu
ból podbrzusza często promieniujący do krocza
ból w okolicy lędźwiowej podczas oddawania moczu
krwiomocz lub ból w czasie zwiększonej aktywności fizycznej
Usuwanie cewnika DJ z moczowodu
Usunięcie cewnika z moczowodu w większości przypadków wymaga wprowadzenia cystoskopu do pęcherza moczowego. Końcówka cewnika chwytana jest specjalnymi kleszczykami co umożliwia wyciągnięcie cewnika przez cewkę. Zabieg wykonywany jest w warunkach sali zabiegowej. Usunięcie cewnika DJ u kobiet z reguły nie wymaga znieczulenia (krótka cewka moczowa). U mężczyzn zabieg wykonywany jest w znieczuleniu dożylnym lub analgosedacji. Stosunkowo rzadko stosowane są cewniki z pętlą wyprowadzoną przez cewkę moczową. Pętla wykonana jest tworzywa sztucznego i przypomina wyglądem cienką żyłkę. Wyciągnięcie cewnika wyposażonego w żyłkę nie wymaga znieczulenia i polega na delikatnym pociągnięciu i wysunięciu cewnika przez cewkę.
Jak długo można utrzymywać cewnik w moczowodzie?
Czas utrzymywania cewnika DJ w moczowodzie uzależniony jest od wskazań klinicznych do jego założenia i materiału, z którego wykonany jest cewnik. Standardowy cewnik DJ może być utrzymywany w moczowodzie przez okres do 3 miesięcy. Istnieją cewniki, które mogą być utrzymywane przez okres 6 lub 12 miesięcy. Po endoskopowym usunięciu złogu z moczowodu cewnik usuwany jest po okresie 2-6 tygodni. Im dłużej utrzymywany jest cewnik w moczowodzie tym większe jest prawdopodobieństwo inkrustacji jego ścian solami mineralnymi co może być przyczyną powstania złogów, które utrudnią usunięcie cewnika z moczowodu.
Fot. Końcówka cewnika DJ pokryta solami mineralnymi.
W jaki sposób sprawdzane jest ustawienie cewnika DJ
Ustawienie cewnika DJ w moczowodzie może być sprawdzone za pomocą USG i zdjęcia rentgenowskiego. W przypadku badania USG końcówka nerkowa cewnika powinna być widoczna w obrębie miedniczki nerkowej. Zdjęcie przeglądowe nerek i pęcherza moczowego pozwala na uwidocznienie cewnika w rzucie układu moczowego (struktury takie jak nerka lub moczowód nie są widoczne na zdjęciu rentgenowskim).
W jaki sposób można złagodzić dolegliwości związane z cewnikiem DJ w moczowodzie?
Leczenie objawów związanych z obecnością cewnika w moczowodzie charakteryzuje się niską skutecznością. Najczęściej stosowanymi grupami leków w łagodzeniu dolegliwości są alfa - blokery i leki antymuskarynowe. Najczęściej wykorzystywanymi lekami z grupy blokerów receptorów alfa jest tamsulozyna i alfuzosyna. Leki antymuskarynowe u wielu pacjentów przynoszą poprawę chociaż w badaniach klinicznych ich skuteczność w leczeniu dolegliwości związanych z cewnikiem JJ jest porównywalna do placebo. Pacjenci z cewnikiem w moczowodzie powinni pamietać o zwiększonej podaży płynów.
Przyszłość cewników moczowodowych typu DJ
Producenci cały czas pracują nad unowocześnieniem materiałów, z których produkowane są cewniki. Trwają prace nad cewnikami uwalniającymi antybiotyki i substancje antymitotyczne. Wciąż trwają prace nad biodegradowalnymi cewnikami, które nie będą wymagały usuwania z moczowodu - cewnik rozpuściłby się po odpowiednim czasie.
Zalecenia farmakologiczne dla pacjentów z cewnikiem w moczowodzie
Wielokrotnie poruszana jest kwestia stosowania antybiotyków w czasie utrzymywania stentu w moczowodzie. Wytyczne EAU nie zalecają profilaktyki antybiotykowej w czasie utrzymywania cewnika DJ. Antybiotyk stosowany jest w przypadku objawów infekcji układu moczowego. Standardowym zaleceniem jest wypijanie dużej ilości płynów w celu minimalizacji ryzyka inkrustacji cewnika solami mineralnymi i infekcji. Leki ziołowe działające moczopędnie mogą być wykorzystywane w leczeniu wspomagającym. terapia objawów dyzurycznych spowodowanych cewnikiem polega na stosowaniu leków z grupy alfa-blokerów, antymuskarynowych i przeciwbólowych.
TURT - inaczej TURBT - przezcewkowa resekcja guza pęcherza moczowego.
Przezskórne usunięcie złogu z nerki. PCNL - Percutaneous Nephrolitotripsy.
Przygotowanie preparatu z prostatektomii do oceny histopatologicznej.
Zielony laser - operacja przerostu gruczołu krokowego laserem zielonym. Greenlight - operacje prostaty laserem.