- Strona główna
- Choroby
- Objawy
- Operacje
- Galeria
- Słownik terminów
- Konsultacje
- Sklep
- Katalog lekarzy
- Kontakt
Ropomocz
Ropomocz - łac. Pyuria
Ropomoczem określamy obecność ropy w moczu. Ropa jest określeniem substancji powstającej w wyniku stanu zapalnego, w skład której wchodzą leukocyty czyli krwinki białe, martwe bakterie, złuszczony nabłonek i wszystkie substancje powstające w wyniku reakcji zapalnej, która może być bakteryjna, wirusowa lub grzybicza. Ropomocz jest objawem chorobowym, który powoduje zmętnienie moczu i jego nieprzyjemny zapach. Barwa ropomoczu i jego gęstość może być różna od lekko opalizującej przez mleczną aż do zielonkawej gęstej treści.
Charakterystycznym odchyleniem w badaniu ogólnym moczu jest są duże ilości leukocytów (często oznaczane jako WBC - white blood cells), które mogą zalegać całe pole widzenia. Najczęstszą przyczyną ropomoczu jest zapalenie układu moczowego.
Leczenie ropomoczu uzależnione jest od przyczyny jaka go wywołała. Najczęstszą przyczyną ropomoczu u człowieka jest infekcja bakteryjna układu moczowego - zapalenie pęcherza moczowego, zapalenie gruczołu krokowego lub cewki moczowej, odmiedniczkowe zapalenie nerek. Wśród rzadszych przyczyn można wymienić infekcje pierwotniakowe, patologie w obrębie układu moczowego lub choroby autoimmunologiczne np. toczeń układowy. Standardowym postępowaniem jest antybiotykoterapia.
Kroczowa prostatektomia raka gruczołu krokowego - leczenie operacyjne raka prostaty.
Przygotowanie preparatu z prostatektomii do oceny histopatologicznej.
Animacja przedstawiająca operację prostatektomii radykalnej wykonywaną u pacjentów z rakiem stercza.
Nefrektomia laparoskopowa - operacja laparoskopowego usunięcia prawej nerki.
- Zapomniany przez pacjentkę cewnik DJ - 2 letnia historia
- Guz nerki podkowiastej - leczenie operacyjne
- Obustronne roponercze w przebiegu kamicy pęcherza moczowego
- Wodonercze u pacjenta z moczowodem przebiegającym poza żyłą główną dolną
- Kamica kikuta moczowodu jako rzadka przyczyna ropomoczu po nefrektomii