- Strona główna
- Choroby
- Objawy
- Operacje
- Galeria
- Słownik terminów
- Konsultacje
- Sklep
- Katalog lekarzy
- Kontakt
Przeszkoda podpęcherzowa i nawracające ZUM
Nawracające ZUM i przeszkoda podpęcherzowa u dziecka
Problem rozpoczął się w tym roku w marcu gdy nasza córeczka skończyła prawie rok. W okolicach cewki moczowej pojawiła się czerwona plamka, która nie chciała się wygoić. Dostaliśmy maść do smarowania i skierowanie na badanie ogólne moczu. Wyszły leukocyty podwyższone do 25. Rozpoznano infekcje układu moczowego, dostaliśmy BACTRIM, później FURAGINUM. Zalecono raz w tygodniu wykonywać badanie ogólne moczu ( wyniki wychodziły dobre ) i po skończonym leczeniu wykonać posiew moczu. Powiedziano nam, żeby mocz na posiew pobrać do woreczka, z woreczka do strzykawki, ze strzykawki do pojemniczka. Wyszły Enterococcus Faecalis. Dostalismy na tydzień FURAGINUM. Zalecono wykonanie kolejnego posiewu. Wyszły Escherichia Coli. Dostaliśmy skierowanie do poradni nefrologicznej. Tam po obejrzeniu „papierków’ dostaliśmy listę leków na miesiąc w celu wyjałowienia przed pójściem na badania do szpitala. Leków nie podaliśmy, zaczęliśmy szukać pomocy gdzie indziej. Pragnę zaznaczyć, że badania ogólne moczu, które wykonywaliśmy w międzyczasie, wychodziły dobrze. Dziecko od urodzenia nigdy nam nie gorączkowało i nie miało żadnych objawów wskazujących na infekcje. Miało dobry apetyt, dobrze spało, nie było marudne w ciągu dnia. Pobraliśmy mocz na posiew do pojemniczka - wynik ujemny.
Kontrolnie po jakimś czasie zrobiliśmy badanie ogólne moczu. Wyszły leukocyty podwyższone do 30. Żadnych objawów infekcji. Kolejnego dnia leukocyty prawidłowe. Trafiliśmy do urologa, zdecydowaliśmy się na cystografię. Rozpoznanie: Zaburzenia czynności pęcherza moczowego - przeszkoda podpęcherzowa ZUM nawracające. N32.8. . Został pobrany mocz na posiew z pęcherza za pomocą cewnika-wynik ujemny. Dostaliśmy CARDURĘ do podawania przez 80 dni. Na początku leczenia jeszcze dodatkowo BACTRIM- 7dni, FURAGINUM-7dni, BACTRIM-7dni, FURAGINUM-7dni. Ostatnia dawkę CARDURY dziecko weźmie 3 października. Jest w trakcie leczenia. Wykonujemy kontrolnie badanie ogólne moczu. I tu za każdym razem zaskoczenie. W jeden dzień leukocyty podwyższone np. do 18, następnego dnia leukocyty prawidłowe. Stąd moja decyzja o skonsultowaniu się z lekarzem w tym serwisie. Cała sytuacja i te wyniki jednego dnia złe, drugiego dnia dobre wzbudzają mój niepokój, czy aby dziecko zostało dobrze zdiagnozowane, czy jest dobrze leczone itp. Czy powinniśmy szukać pomocy gdzie indziej? Czy pozostać przy tym, co teraz mamy? Co może być przyczyną takich wyników?
Odpowiedź zespołu eUrologia.pl
Wykonanie miarodajnego posiewu moczu u małego dziecka jest trudne w warunkach domowych. Trudności techniczne z pobraniem próbki moczu do woreczka są przyczyną problemów z interpretacją wyników tak pobranej próbki. Określenie czerwona plamka w okolicy cewki moczowej jest zbyt nieprecyzyjne by wypowiadać się jaka mogła być jej przyczyna. Rozpoznanie przeszkody podpęcherzowej na podstawie cystografii według nas jest niewystarczające - konieczne jest badanie urodynamiczne. Prawdopodobieństwo infekcji układu moczowego przy zmiennych wynikach badania ogólnego moczu jest znikome i sugeruje błąd w technice pobrania moczu. Brak zaufania do lekarza oraz niezastosowanie zaleconych przez niego leków nie jest rozsądne i wymaga przemyślenia. Skoro nie ufacie swojemu urologowi warto skonsultować dziecko u innego lekarza...
Polecane artykuły
Polecane filmy
URSL - endoskopowe usunięcie złogu z moczowodu z wykorzystaniem lasera holmowego.
Film poglądowy na temat operacyjnego leczenia raka gruczołu krokowego.
E. coli - Escherichia coli - pałeczka okrężnicy - animacja przedstawiająca bakterię.
CT - obrazowanie trójwymiarowe układu moczowego. Rekonstrukcja 3D uładu moczowego.
Przezcewkowa operacja przerostu gruczołu krokowego - TURP. Operacyjne leczenie przerostu stercza.