- Strona główna
- Choroby
- Objawy
- Operacje
- Galeria
- Słownik terminów
- Konsultacje
- Sklep
- Katalog lekarzy
- Kontakt
Wędrująca nerka - leczenie
Wędrująca nerka - leczenie
Od kilku lat zmagam się z silnym napadowym bólem w okolicy lędźwiowej, utrudniającym mi codzienne funkcjonowanie ( konieczność rezygnacji z pracy), ponadto problemem jest także częste oddawanie moczu i powtarzające się infekcje. Po wielu nietrafnych diagnozach Kilkunastu lekarzy dostałam skierowanie na urografię. Wyniki badania radiologicznego były następujące: nerka prawa położona niżej na poziomie L2 - L3, lewa na poziomie L1- L2. UKM obydwu nerek nieposzerzone. Moczowody nieposzerzone, prawy moczowód o krętym przebiegu. W pozycji pionowej nerka prawa obniża się o położenie około 5 cm. Dodam, że mam 25 lat, 160 cm wzrostu przy wadze 46 kg ( jest to moja stała waga i mimo prób nie udało mi się przytyć). Proszę o odpowiedź jakie są metody leczenia tej wady? Czy 5 cm obniżenia uznawane jest za dużą wadę? Czy kręty przebieg moczowodu to coś poważnego?
Odpowiedź zespołu eUrologia.pl
W warunkach prawidłowych nerki zlokalizowane są w przestrzeni zaotrzewnowej po obu stronach kręgosłupa. Każda z nerek otoczona jest torebką tłuszczową i powięziami łącznotkankowymi, które utrzymują je w określonym położeniu. Obie nerki są ruchome oddechowo - poruszają się wraz z ruchami oddechowymi klatki piersiowej. Nerka wędrująca czyli nerka ruchoma jest określeniem sytuacji, w której nerka przemieszcza się poza fizjologiczny zakres ruchomości. Według dawnej definicji za nerkę ruchomą u kobiety uznawało się nerkę, która w pozycji stojącej przemieszcza się o ponad dwa kręgi (5 cm).
Najczęściej spotykaną grupą pacjentek z nerką ruchomą są młode, szczupłe i wysokie kobiety. za przyczynę nadmiernej ruchomości uznaje się niską wagę pacjentki a co za tym idzie słabo rozwiniętą torebkę tłuszczową otaczającą nerkę.
Ruchoma nerka przemieszczając się powoduje zaginanie moczowodu i zaburzenia odpływu moczu z nerki. Utrudniony spływ moczu powoduje poszerzenie układu kielichowo - miedniczkowego nerki dając ból kolkowy.
Jeśli zwiększenie masy ciała nie daje spodziewanego efektu możliwe jest leczenie operacyjne. Najczęściej stosowaną metodą jest nefropeksja sposobem Fiodorowa, która wykonywana jest w sposób klasyczny lub laparoskopowy. Istnieją również doniesienia, że czasowe założenie nefrostomii - przetoki nerkowej może korzystnie wpłynąć na stabilizację nerki ruchomej.
Polecane artykuły
Polecane filmy
Przezcewkowa resekcja gruczołu krokowego - TURP. Operacja BPH - 60 ml.
UOW - uretrotomia optyczna wewnętrzna - endoskopowe leczenie zwężenia cewki moczowej.
Usunięcie cewnika DJ - ilm przedstawia obraz z kamery endoskopowej nagrany podczas zabiegu usunięcie cewnika DJ z lewego moczowodu.