- Strona główna
- Choroby
- Objawy
- Operacje
- Galeria
- Słownik terminów
- Konsultacje
- Sklep
- Katalog lekarzy
- Kontakt
Podwyższone PSA - jaki lekarz?
Podwyższone PSA - jaki lekarz?
Mój mąż maiał wykonane badanie krwi - PSA, po którym lekarz rodzinny skierował go do urologa. PSA jest wysokie - ponad 100 ng/ml i z tego co wyczytałam w internecie pacjenci piszą, że leczeni są przez onkologów. Czy mąż też powinien zgłosić się do onkologa przy tak wysokim wyniku? Jak wygląda leczenie w przypadku podwyższonego PSA całkowitego u pacjenta w wieku 60 lat?
Odpowiedź zespołu eUrologia.pl
Podwyższone PSA jest zawsze wskazaniem do konsultacji urologicznej. Urolog musi ustalić jaka jest przyczyna podwyższonego PSA. Tak wysokie wartości PSA wiążą się z wysokim prawdopodobieństwem rozpoznania nowotworu - raka prostaty. Podstawowym badaniem w opisanym przypadku jest biopsja prostaty czyli pobranie wycinków do badania histopatologicznego. Onkolog leczy pacjentów z rozpoznaną chorobą nowotworową. w pierwszym etapie leczenia chory powinien zgłosić się do urologa. W przypadku potwierdzenia rozpoznania nowotworu dalsze leczenie prowadzone jest zespołowo - urolog i onkolog.
Polecane artykuły
Polecane filmy
Cewnikowanie moczowodu - zakładanie cewnika moczowodowego do moczowodu.
Rozcięcie zwężenia ujścia zewnętrznego cewki moczowej - meatotomia.
TURP - przezcewkowa resekcja gruczołu krokowego. Nazwa pochodzi od pierwszych liter angielskiej nazwy zabiegu - transurethral resection of prostate.