- Strona główna
- Choroby
- Objawy
- Operacje
- Galeria
- Słownik terminów
- Konsultacje
- Sklep
- Katalog lekarzy
- Kontakt
Rosnące PSA po elektroresekcji prostaty - TURP
Rosnące PSA po elektroresekcji prostaty - TURP
Mam 63 lata i dwa lata temu miałem elektroresekcję TURP prostaty. W dniu poprzedzającym zabieg PSA wynosił 4,3 ng/ml. Aktualnie po dwóch latach od zabiegu poziom PSA wynosi 9,8 ng/ml. Badanie moczu nie wykazuje żadnych odchyleń od normy. Myślałem że po przezcewkowej resekcji prostaty nie będę miał problemów z PSA. Po zabiegu pozostały mi powikłania w postaci kropelkowego popuszczania moczu przy wysiłku oraz wsteczny wytrysk. Niepokoję się wysokim poziomem PSA. Jaka może być przyczyna tego stanu? Co należy robić w takim przypadku?
Odpowiedź zespołu eUrologia.pl
Przezcewkowa resekcja stercza - TURP jest najczęściej wykonywanym zabiegiem w leczeniu łagodnego przerostu krokowego. W czasie TURP usuwana jest tkanka gruczolaka stercza, która stanowi przeszkodę podpęcherzową w BPH. Po zabiegu pozostaje tkanka gruczołowa stercza więc PSA nie spada do wartości nieoznaczalnych (tak jak to ma miejsce po prostatektomii radykalnej w przypadku raka stercza).
Istnieje kilka czynników powodujących podwyższone wartości PSA. Najważniejszym z nich jest rak gruczołu krokowego. Pierwszym krokiem w przypadku wzrostu PSA powinna być biopsja stercza pod kontrolą USG. Biopsja polega na pobraniu wycinków do badania histopatologicznego. Konieczna będzie wizyta u urologa celem zaplanowania dalszej diagnostyki
Polecane artykuły
Biopsja gruczołu krokowego pod kontrolą USG
PSA - swoisty antygen sterczowy
Tomografia komputerowa - film poglądowy na temat badania tomograficznego - CT.