- Strona główna
- Choroby
- Objawy
- Operacje
- Galeria
- Słownik terminów
- Konsultacje
- Sklep
- Katalog lekarzy
- Kontakt
Małe dawki antybiotyku przy cewniku na stałe
Małe dawki antybiotyku przy cewniku na stałe
Mój narzeczony po urazie rdzenia ma założony cewnik na stałe przez brzuch - cystostomia nadłonowa. Mocz jest czysty, cewnik nie zatyka się tylko zastanawiam się czy nie byłoby korzystne stosowanie małych dawek antybiotyku np. Furaginum na noc żeby zapobiegać infekcji ukałdu moczowego? Znajomi męża - też po urazach rdzenia mają różne zalecenia od swoich lekarzy - część stosuje antybiotyki na stałe a inni mają bezwzględny zakaz stosowania profilaktyki. Jaka jest Państwa opinia jeśli chodzi o profilaktyczne stosowanie Furaginy przez pacjenta skazanego na cewnik w pęcherzu moczowym?
Odpowiedź zespołu eUrologia.pl
W chwili obecnej nie ma rekomendacji odnośnie leczenia bezobjawowej bakteriurii przez pacjentów z założonym cewnikiem na stałe. Zgodnie z wytycznymi EAU i PTU przewlekłe stosowanie małych, jednorazowych dawek leków odkażających u takich pacjentów nie jest zalecane ze względu na powstanie szczepów opornych. Według wytycznych antybiotyki zarezerwowane są wyłącznie w przypadku objawowej infekcji układu moczowego. Temat profilaktyki zakażeń u zacewnikowanych pacjentów budzi wiele kontrowersji i życie codzienne pokazuje, że teoria nie zawsze idzie w parze z praktyką. Wielu doświadczonych urologów zaleca swoim pacjentom pojedynczą dawkę Furaginum przed snem więc do każdego przypadku należy podejść indywidualnie. Nawracające objawowe infekcje układu moczowego u pacjenta z cewnikeim mogą skłonić ku wprowadzeniu profilaktyki antybiotykowej jednak wiąże się to z powstaniem szczepów opornych. Najprościej skontaktować się z urologiem, pod którego opieką znajduje się Pani narzeczony.
Polecane artykuły
Polecane filmy
Stan po brachyterapii - operacja laserem zielonym u pacjenta z rakiem stercza.
Usunięcie cewnika DJ - ilm przedstawia obraz z kamery endoskopowej nagrany podczas zabiegu usunięcie cewnika DJ z lewego moczowodu.
URSL - endoskopowe usunięcie złogu z moczowodu z wykorzystaniem lasera holmowego.
Częściowe usunięcie nerki robotem da Vinci. Nefrektomia częściowa - NSS.
Operacja przedstawiająca eksplorację moszny u pacjenta ze skrętem jądra.