- Strona główna
- Choroby
- Objawy
- Operacje
- Galeria
- Słownik terminów
- Konsultacje
- Sklep
- Katalog lekarzy
- Kontakt
Jądro wędrujące - wskazania do operacji
Jądro wędrujące ?
Zaobserwowałem u mojego 5 letniego syna, że prawe jądro cofa się do pachwiny. Daje się jednak sprowadzić do moszny. Lewe ma tendencję do unoszenia się, ale nie przechodzi do pachiwny. NIe jest to jednak stan permanentny. Wybieramy się z wizytą do specjalisty, ale wcześniej chciałbym wiedzieć czy taki przypadek kwalifikuje się do zabiegu operacyjnego? Z wiadomości dostępnych w internecie wnioskuję, że jest to właśnie jądro wędrujące i niekoniecznie trzeba je operować, a problem sam ustąpi z wiekiem z racji powiększania się jąderek. P
Odpowiedź zespołu eUrologia.pl
Jądrem wędrującym nazywa się jądro, które można sprowadzić do worka mosznowego, ale ma stałą tendencję do ucieczki do kanału pachwinowego. Jąda wędrujące nie są patologią u dzieci w wieku do 8 roku życia. Przemieszczanie się jądra spowodowane jest małą masą jądra i silną reakcją mięśnia dźwigacza jądra. W urologii dziecięcej jądra wędrujące są stanem prawidłowym i nie wymagają leczenia operacyjnego - orchidopeksji. Każde dziecko powinno być zbadane przez urologa dziecięcego i poddawane okresowym kontrolom.
Polecane artykuły
Polecane filmy
Usunięcie cewnika DJ - ilm przedstawia obraz z kamery endoskopowej nagrany podczas zabiegu usunięcie cewnika DJ z lewego moczowodu.
Cystoskopia - widok cewki i pęcherza u mężczyzny z przerostem gruczołu krokowego. Cystoskopia - CY.
Brachyterapia - radioterapia raka gruczołu krokowego. Rak prostaty - leczenie brachyterapią.
Prostatectomia radykalna - usunięcie prostaty w raku gruczołu krokowego.
CT - obrazowanie trójwymiarowe układu moczowego. Rekonstrukcja 3D uładu moczowego.