- Strona główna
- Choroby
- Objawy
- Operacje
- Galeria
- Słownik terminów
- Konsultacje
- Sklep
- Katalog lekarzy
- Kontakt
Zastój w UKM
Zastój w układzie kielichowo - miedniczkowym - UKM
Układ zbiorczy nerki - inaczej układ kielichowo - miedniczkowy nerki - UKM zbudowany jest z kielichów nerkowych, które przechodzą w miedniczkę nerkową. Wyprodukowany przez nerkę mocz spływa kielichami do miedniczki nerkowej a następnie moczowodami do pęcherza moczowego.
Zastój moczu w układzie kielichowo miedniczkowym nazywany jest zwyczajowo wodonerczem. Określenie wodonercze nie oddaje w rzeczywistości rzeczywistego stanu nerki. Zgodnie z definicją wodonerczem nazywa się nerkę, w której występuje poszerzenie układu kielichowo - miedniczkowego ze współistniejącym zwężeniem warstwy miąższowej.
Poszerzenie UKM - zastój moczu w układzie zbiorczym nerki obserwowany jest w badaniach obrazowych układu moczowego - np. USG, urografii lub tomografii komputerowej. Zastój moczu w UKM świadczy o utrudnionym odpływie moczu z nerki, którego przyczyna zawsze wymaga diagnostyki.
Najczęściej poszerzenie UKM obserwuje się u pacjentów z kamicą moczowodową oraz nowotworami miednicy małej - rak pęcherza, rak gruczołu krokowego oraz nowotwory narządu rodnego u kobiet. U młodych pacjentów często obserwuje się poszerzenie UKM w przebiegu zwężenia połączenia miedniczkowo - moczowodowego.
Polecane artykuły
Wodonercze - łac. Hydronephrosis
Kamica moczowodowa - informacje ogólne
Urografia - badanie urograficzne
Zwężenie połączenia miedniczkowo - moczowodowego
Badanie USG jamy brzusznej
Przezcewkowa operacja przerostu gruczołu krokowego - TURP. Operacyjne leczenie przerostu stercza.
Cystoskopia - animacja przedstawiająca cystoskopię. Budowa układu moczowego - cystoskopia z wycinkami.
Rozcięcie zwężenia ujścia zewnętrznego cewki moczowej - meatotomia.