Forum eUrologia.pl - forum urologiczne dla pacjentów Strona Główna Forum eUrologia.pl - forum urologiczne dla pacjentów
Forum urologiczne dla pacjentów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Zwłóknienie przestrzeni zaotrzewnowej po radioterapii
Autor Wiadomość
slawo26 

Wysłany: 2013-05-21, 13:52   Zwłóknienie przestrzeni zaotrzewnowej po radioterapii

Witam miałem raka jądra Seminoma w 1996 roku (nasieniak) jądro usunięte i radioterapia.
Po 17 latach pojawiła mi się choroba Ormonda podobno skutki uboczne naświetlania.
Wiec drodzy pacjenci pilnujcie się i regularnie badajcie ... najlepszy jest tomograf bo przynajmniej on mi wyjaśnił co się dzieje we mnie.....
Nie mowie ze każdy z nas może to mieć, ale lepiej dmuchać na zimne...
Trzymajcie się..

Livestrong 

Wysłany: 2013-05-22, 17:38   Powikłania radioterapii seminoma

Jaką dawkę promieniowania Pan otrzymał i kiedy? Czy z punktu widzenia onkologicznego nie ma podstaw do rozpoznania nawrotu? Jakie były początkowe objawy problemów z przestrzenią zaotrzewnową?

slawo26 

Wysłany: 2013-05-23, 10:22   Re: Powikłania radioterapii seminoma

Livestrong napisał/a:
Jaką dawkę promieniowania Pan otrzymał i kiedy? Czy z punktu widzenia onkologicznego nie ma podstaw do rozpoznania nawrotu? Jakie były początkowe objawy problemów z przestrzenią zaotrzewnową?

Leczony byłem w 1996 roku miałem 30 frakcji po 60 kobaltów z tego co pamiętam. A problemy z przestrzenią zaotrzewnową zacząłem mieć w tym roku - 2013. Byłem na wyjeździe w Zakopanem - od dnia wyjazdu zaczęła mnie boleć część kręgosłupa z tyłu dolna. Ciągle brałem ketonale aż 3 dnia stwierdziłem, że nie mogę się truć tabletami i pojechałem na pogotowie. Lekarz stwierdził, że mam zapalenie korzonków i przepisał tabletki.
Przyjechałem spowrotem do domu po 2 dniach poszedłem do lekarza, ktory powiedział, że mam dalej brać te tabletki nie badając mnie już, bo bóle ustapily. Ale za 2 dni mialem ostry bol lewej strony który promieniował tak ze czulem ból w calej jamie brzusznej. Znowu na ostry dyżur. Lekarz stwierdził, że mam cos nie w porządku z nerką lewą, że moge miec kamien skierował mnie na ostry dyżur Urologiczny.
Tam z koleji zrobili mi zdjecie lekarz stwierdzil ze nie widzi kamienia ale przepisał mi tabletki i wizyta u lekarza w przychodni.
Oczywiącie do wizyty za tydzien ciagle na tabletach ketonalach.
W dniu wizyty lekarz przeglądając zdjęcie doszukał się niby kamienia. Skierował mnie na urografię.
Oczywiscie urografia nie chciała wyjść lewej nerki. Nerka nie przepuszczała kontrastu dostatecznie wiec lekarz skierowal mnie pilnie na oddzial..
Tutaj zostalem poinformowany ze mam kamien i musza wejsc i go wyciagnac.
Obudzilem sie w pokoju z cewnikiem. Przychodzi lekarz i mowi Nie mial Pan kamienia ale na oddcinku 7 cm ma pan zwężony moczowód i nie wiemy czym to jest spowodowane. Czy leczyl sie Pan na onkologii kiedy itd... ze musze sie udac na Onkologię. Że mam wsadzona sonde DJ.
Dostalem L4 na 3 tygodnie i do lekarza ktory dal mi skierowanie na tomograf.
Z opisu wynikalo ze mam cytuje:
"W przestrzeni zaotrzewnowej od poziomu żył nerkowych wokół aorty i żyły głównej dolnej, wokół naczyń biodrowych, takze wewnetrznych i zewnetrznych - z przewaga po stronie lewej widoczne są obszary tkankowe przylegajace do wspomnianych naczyn, grubosci do okolo 7mm, miejscami zwlaszcza po stronie lewej zarysy tychze obszarow zatarte, dochodza do sciany XII-cy, obejmuja moczowod lewy, takze powięź okolonerkowa, powięź ta w całości pogrubiała.
Wnioski: Tomografia komputerowana przedstawia włóknienie zaotrzewnowe, zmiany obejmuja lewy moczowod"
Na wizycie u Urologa uslyszalem ze on tego sie nie podejmie ze jedynie na rente pojde ze czeka mnie tylko wymiana sond Dj co 6 miesiecy, ale po pytaniach dal mi skierowanie do chirurga naczyniowego do ktorego juz udalem sie prywatnie.
On z kolei napisal cytuje: " stan po RTG terapii jamy brzusznej od przodu, bez chemioterapii, zwezenie moczowodu lewego - po konsultacji onkologicznej i zalozeniu cewnika do moczowodu nalezy rozwazyc jego wypreparowanie po stronie lewej"
Aktualnie jestem na etapie Onkologi bylem juz 15. maja 2013 na pierwszej wizycie. lekarz Onkolog chyba sie troszke zdziwil przynajmniej takie mialem wrazenie przegladajac tomograf. Ale kazali mi zostawil plytki z Tomografi i RTG ploc. Na szybko kazano mi oddac krew i zrobic USG jadra prawego bo sie powiekszylo. Nastepnego dnia pobrano mi krew na kilka markerow i zbadano jadro trwalo to okolo 20-30 minut ale facet powiedzial ze zmian nowotworowych nie ma jedynie jest wodniak i widzi jakies male torbiele.
Teraz czekam na wizyte 29. maja i licze ze poloza mnie na Onkologii w Gliwicach i zajma sie mna i postaraja sie uwlonic moczowod i pozbyc sie tych tkanek.

slawo26 

Wysłany: 2013-05-23, 10:39   Re: Powikłania radioterapii seminoma

Ostatnia wizyta na onkologi byla w 2010 roku kiedy mnie badano. Bo jak kazdy z was wie podlegamy konrtrolom co rok. Ja bylem ostatni raz w 2010 i nic nie zauwaznowo. Nie ukrywam ze pozniej te 3 lata sobie odpuscilem moze by cos znalezli sam nie wiem , moze to moja wina ze zaczolem nie chodzic na kontrole. Poprostu po tylu latach pomyslalem ze juz wszystko gra... Ze bez jadra da sie zyc a jezeli 2 jest w porzadku to spoko. Ale tu taka niespodzianka po 17 latach. Pozdrawiam Wszystkich...

slawo26 

Wysłany: 2013-07-11, 07:28   Re: Powikłania radioterapii seminoma

Tak 10 lipca dostałem receptę na Endoxan. Wiec czeka mnie teraz połykanie tego specyfiku . Chemia w tabletkach hmmmm.....

Odpowiedz do tematu