Forum eUrologia.pl - forum urologiczne dla pacjentów Strona Główna Forum eUrologia.pl - forum urologiczne dla pacjentów
Forum urologiczne dla pacjentów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Wyniki badania mikrobiologicznego z cewki moczowej
Autor Wiadomość
Lukasz_J 

Wysłany: 2013-02-22, 09:09   Wyniki badania mikrobiologicznego z cewki moczowej

Witam wszystkich forumowiczów, miałem przeprowadzone badanie cystoskopii giętkiej oraz pobrano mi wymaz z cewki moczowej. Po oddaniu próbki do centrum badań mikrobiologicznych w szpitalu otrzymałem wyniki, w których stwierdzono wzrost bardzo obfity bakterii CORYNEBACTERIUM RENALE. Czy może ktoś z forumowiczów dysponuje wiadomościami co to za bakteria i co wywołuje? Za pomoc z góry dziękuję.

Priapus 

Wysłany: 2013-02-24, 20:09   Wymaz z cewki moczowej - Corynebacterium

Jakie były wskazania do wykonania cystoskopii? Czy otrzymał Pan jakieś antybiotyki? Bakteria Corynebacterium renale jest bardzo rzadko hodowana w posiewach od człowieka. Bakteria odpowiedzialna jest za odmiedniczkowe zapalenie nerek, zapalenie pęcherza moczowego u bydła.

Lukasz_J 

Wysłany: 2013-03-12, 08:21   

Witam, a więc zacznę od początku...

pojawiła się u mnie hemospermia (krwionasienie) oraz częstomocz. Trafiłem w krótkim czasie (dwa dni od wystąpienia) do urologa, który zlecił badanie morfologii krwi, ogólne moczu oraz posiew moczu. Po otrzymaniu wyników urolog zalecił trzydniową kurację Azitroxem 500. Po podaniu leku, urolog stwierdził, że niezbędne jest badanie cystoskopią giętką pęcherza moczowego i pobranie wymazu z cewki moczowej.

W opisie badania lekarz napisał: drożność cewki moczowej prawidłowa, mocz jasny, w cewce błoniastej na godz. 6-tej "ogniste" przekrwienie naczyniowe, wzgórek nasienny widoczny, prawidłowy, płaty stercza nie powiększone, ujścia moczowe prawidłowe, symetryczne, ewidentne beleczkowanie ścian pęcherza: głownie tylnej i dna pęcherza, gdzie również rozlany przerost naczyniowy. Poza tym wnętrze pęcherza prawidłowe.

Po tym badaniu lekarz zalecił następujące leki Nolicin, Fokusin oraz Scopolan.

W wyniku otrzymanym z laboratorium bakteriologicznego wymazu z cewki moczowej jest napisane: CORYNEBACTERIUM RENALE wzrost bardzoo obfity (+++). Izolaty maczugowców niezmiennie wykazują wrażliwość na glikopeptydy- wankomycynę, teikoplaninę oraz lipopeptydy- daptomycynę.

I teraz mój lekarz zastanawia się jak ugryźć to diabelstwo. Zalecił powtórzenie wymazu z cewki moczowej. Częstomocz zanikł.

Może ktoś coś więcej by wiedział co dalej?[/fade]

Lukasz_J 

Wysłany: 2013-06-20, 12:49   Zakończenie leczenia

Witam wszystkich po długim okresie. Na szczęście walkę z bakterią pokonałem wraz z moim urologiem szczęśliwie. Nie wysłał mnie od razu do szpitala w celu podania antybiotyków o których mowa była w wyniku badania laboratoryjnego, tylko poprosił mnie o danie mu kilku dni na zapoznanie się z tą bakterią i opracowanie strategii postępowania.

Po czterech dniach zadzwonił i poprosił o przyjście do gabinetu i stwierdził, że nie może mi powiedzieć w jaki sposób doszło do zakażenia tą bakterią, ale zaproponował ostateczne rozwiązanie zanim skieruje mnie do szpitala. Zalecił antybiotyk Azitrox 500 przez 6 dni. Po zakończeniu kuracji i odczekaniu 2 tygodni wykonał ponownie wymaz z cewki moczowej.

Wynik badania laboratoryjnego był ujemny i żadnych bakterii nie stwierdzono.

Dzięki temu uniknąłem kuracji ciężkimi antybiotykami i nie miałem tej wątpliwej "przyjemności" przebywania w szpitalu.

Odpowiedz do tematu