Forum eUrologia.pl - forum urologiczne dla pacjentów Strona Główna Forum eUrologia.pl - forum urologiczne dla pacjentów
Forum urologiczne dla pacjentów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Wodniak jądra czy nawrotowa przepuklina mosznowa?
Autor Wiadomość
ongdansk 

Wysłany: 2013-04-20, 00:29   Wodniak jądra czy nawrotowa przepuklina mosznowa?

Witam, od 9 roku życia mam powiększone prawe jadro (wtedy było nieznacznie), pielęgniarka szkolna stwierdziła ze to przepuklina i wypisała skierowanie do chirurga.
Ze strachu przed operacja i lekarzami, przez wiele lat nie wybralem sie do lekarza z tym.
W wieku 18 lat na badaniach lekarskich podczas komisji wojskowej, pielegniarka stwierdzila ze to wodniak (dostałem z tego powodu kategorie "D").
Nigdy nie mialem dolegliwosci, problemow z dzwiganiem, bolów, zupelnie nic (poza powiekszona moszna). W dotyku ta moszna byla miekka, ale jakby bylo czuc ze cos tam jest (pusty worek? raz jakby wypelniony jakims plynem, powietrzem).
W wieku 19 lat podczas remontu sie nadzwigalem i moszna sie powiekszyla, towarzyszylo temu dziwne uczucie w podbrzuszu, jakby cos schodzilo do tej moszny.
Po wizycie na pogotowiu, lekarz stwierdzil ze to przepuklina i ja "wepchnal" z powrotem do "srodka", tak ze jadra byly zupelnie normalnej wielkosci. Lekarz wytlumaczyl czym jest przepuklina, ze jest otwor w podbrzuszu przez ktory kawalek jelita schodzi do moszny.
Od tej pory gdy stałem, dlugo chodzilem, dzwigalem, ta przepuklina schodzila do moszny, ale tez bylem ja w stanie "wepchnac" do brzucha.
Gdy ja jednak wpychalem całą, wtedy czułem bol, dyskomfort w okolicach calego brzucha.
A moszna juz w dotyku nie byla w dotyku taka jak kiedys (miekka i jakby z jakims workiem w srodku), tylko twarda i bylo ewidentnie czuc ze cos duzego ja wypelnia.

W wieku ok 25 lat troszke mi sie przytylo i juz nie bylem w stanie tej przepukliny calkowicie wepchnac.
A gdy dwa lata pozniej przybralem kilkanascie kilogramow na wadze, ta przepuklina powiekszyla sie do tego stopnia ze MUSIALEM cos z tym zrobic i nawet bardzo luzne spodnie tego juz nie byly w stanie zakryc.
1,5 roku temu mialem zabieg (metoda liechtensteina, z siatka) - okazalo sie ze moszna byla wypelniona tkanka tluszczowa, ktora poprostu zostala wycieta.
Lekarze zapewnili ze moszna wroci do normy (sporo skóry zostalo, bo przepuklina byla duza).
No i sie zaczelo poprawiac, moglem juz chodzic w normalnych spodniach.

Ale od okolo roku znow sa problemy, stopniowo moszna sie powieksza.
Teraz jest znow tak, ze musze nosic luzne, za duze spodnie, bo wyraznie widac wypuklosc w okolicach krocza.
Bylem u chirurga, zbadal mnie - przepukliny na 100% nie ma.
A moszna jest taka jak byla w dziecinstwie (duza, ale miekka, jakby w srodku byl jakis worek, torbiel?).
Czasami pod wplywem wysokiej temperatury sie troche powieksza, a pod wplywem zimna troche zmniejsza... nie boli, cwicze na silowni regularnie i nie mam problemow z dzwiganiem.
Tak wiec nie sadze by byl to nawrot przepukliny (tym bardziej po wizycie u chirurga).
Swoja droga dziwny chirurg, bo sam nic nie wspomnial o zadnym wodniaku, jedynie "na pewno nie ma pan przepukliny", na zapytanie dlaczego moszna jest taka duza odpowiedzial jedynie "nie wiem, jestem chirurgiem" - bylo widac po nim ze sie spieszy i nie chce udzielac informacji.

Tak wiec nie wiem co mi jest i zwracam sie tu o pomoc.
Mogl byc wodniak + przepuklina?
Jesli byly oba, to dlaczego zoperowano mi jedynie przepukline (w sumie mialem skierowanie do szpitala na oddzial chirurgii, jedynie na operacje przepukliny - bo tylko to zdiagnozowano u mnie), ale czy w takim razie lekarze ktorzy mnie operowali nie powinni poinformowac mnie ze cos jeszcze tam bylo poza przepuklina?
Czy moze usuneli oba problemy, a wodniak sie pojawil juz po operacji przepukliny? (tylko ze w karcie wypisowej nie ma slowa o zadnym wodniaku, jest wylacznie przepuklina).

Jesli bedzie koniecznosc kolejnej operacji (a podejrzewam ze bedzie), to czy wodniak jest operowany tak samo jak przepuklina?
3 dni w szpitalu, znieczulenie regionalne do kregoslupa i 3 tygodnie zwolnienia?
Czy moze zabieg jest mniej skomplikowany?
No pytanie na ktore nigdzie od dawna nie moge znalezc odpowiedzi: co ze skora ktora zostala (jest jej duzo i jest rozciagnieta), czy wroci do normy, czy bedzie konieczna KOLEJNA operacja np plastyczna?

Bardzo prosze o jakakolwiek pomoc, wyjasnienia, bo z tego powodu juz poprostu mi sie zyc nie chce.
Wypuklosc w spodniach , ktora od razu rzuca sie w oczy, spojrzenia ludzi, praktycznie brak zycia osobistego, jedynie siedze w domu zeby sie z tym nie pokazywac.
Kompleksy, unikanie kontaktow intymnych.
Najgorzej cierpi na tym psychika. :-(

Livestrong 

Wysłany: 2013-04-20, 14:21   Powiększenie moszny - przyczyny

Skoro przyczyną powiększenia moszny nie jest przepuklina mosznowa to konieczna jest dodatkowa diagnostyka - USG moszny . Bez badania lekarskiego trudno ocenić co jest przyczyną powiększenia moszny.

GregoryH 

Wysłany: 2013-05-07, 11:36   

Wskazana jest wizyta u urologa, który Pana zbada i wykona badanie USG moszny, które da odpowiedź jaka jest przyczyna powiększenia moszny. Najważniejsza sprawa to wykluczenie, że przyczyną powiększenia moszny nie jest nowotwór jądra. Bez konsultacji urologicznej niczego się Pan nie dowie a czytanie stron internetowych niekorzystnie wpłynie na Pana psychikę.

ongdansk 

Wysłany: 2013-05-08, 20:44   

mam skierowanie do urologa, ale w trojmiescie sie bardzo dlugo czeka na wizyte.
wiem ze prywatnie 1 wizyta 100-150 zl kosztuje, nie wiem na ilu wizytach sie skonczy: pierwsza wizyta, usg, potem konsultacja, nie stac mnie obecnie na kilka wizyt.

ongdansk 

Wysłany: 2013-05-28, 14:36   

Byłem u urologia (prywatnie), było robione USG - to jest wodniak.
Nie ma żadnego nowotworu, ani przepukliny, jądro jest w jak najlepszym stanie.
Z jednej strony ciesze sie, ze nie mam raka (bo niepotrzebnie naczytalem sie o tym w internecie).
Ale z drugiej strony - DRAMAT!

Dowiedzialem sie, ze na operacje sie dlugo czeka (nawet okolo roku), a prywatnie ponad 5000 zl kosztuje taka operacja.
Chwilowo jestem bez pracy, a ten wodniak jest spory (widac wypuklosc w spodniach, nawet jesli sa luzne).
Glupio mi chodzic na rozmowy o prace, bo to sie rzuca w oczy.
Psychicznie sie wykanczam przez to noszenie za duzych spodni, ograniczanie wyjsc z domu do minimum, zero imprez i brak partnerki od kilku lat.
Nawet JESLI to sie az tak nie rzuca w oczy, to mam takie wrazenie (wchodze gdzies i od razu czuje spojrzenia ludzi)
Nie mam pojecia jak sie tego pozbyc w jak najszybszym czasie, ogolnie zyc sie od tego nie chce.

slawo26 

Wysłany: 2013-06-12, 09:54   

Zapisz się na termin i cierpliwie czekaj....
Powodem aby się cieszyć jest brak nowotworu. A to że ludzie patrzą to nie przejmuj się.
ja pracuje na kopalni po pracy wszyscy idą pod prysznic a ja nie mam jednego jądra i się tym nie przejmuję. Ważne że żyje...
Myśle że rozumny człowiek powinien się cieszyć że on nie choruje i współczuć innym cierpiącym z powodu chorób niezależnych od niego a nie wytykać.
A co do widoku w spodniach .... to możesz mieć dużego ;) przecież nago nie jesteś na rozmowie o prace. a co masz w spodniach to Twoja sprawa ....

ongdansk 

Wysłany: 2013-06-25, 23:43   

zapisalem sie na termin ktory jest na poczatku pazdziernika (o ile beda mieli wolne miejsca w szpitalu).
jak ktos nie ma jednego jadra, to sie w oczy nie rzuca, a jak sie ma jedno jadro wielkosci 6 jader - nawet ktos z wada wzroku to zauwazy :(

moja sprawa co mam w spodniach... ale tez moja sprawa jak sie utrzymac.
pracodawca przeciez nie zatrudni kogos kto (w jego mniemaniu) wypycha sobie gacie by wszyscy mysleli ze ma duzego.

Odpowiedz do tematu