Forum eUrologia.pl - forum urologiczne dla pacjentów Strona Główna Forum eUrologia.pl - forum urologiczne dla pacjentów
Forum urologiczne dla pacjentów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Przerost prostaty i zaleganie moczu - TURP
Autor Wiadomość
Ania 

Wysłany: 2015-06-24, 20:47   Przerost prostaty i zaleganie moczu - TURP

Witam. Mój dziadek ma 83 lata i problemy z prostatą. Przez 12 lat chodził regularnie na wizyty do urologa. Ostatnio okazało się, że prostata jest powiększona do 77ml. Rozmiar 54x49x55. PSA -2,1. Jedynym objawem jest zaleganie moczu. Lekarz skierował dziadka na zabieg TURP. Dziadek choruje na cukrzycę II stopnia. Bardzo boimy się jak dziadek zniesie ten zabieg- wiek i cukrzyca. Lekarz powiedział, że można spróbować podjąć lekoterapię, ale nie gwarantuje sukcesu. Czy ktoś z Państwa zna podobny przypadek? Czy lekoterapia pomogła? Może jest jakaś alternatywa? A może zabieg TURP nie jest taki straszny jak nam się wydaje? Czy mogliby Państwo polecić jakiegoś dobrego urologa z okolic Trójmiasta, do którego dziadek mógłby się umówić na konsultację lekarską? Z góry dziękujemy za pomoc.

eligard 

Wysłany: 2015-06-25, 21:32   Leczenie farmakologiczne BPH

Co rozumiesz pod pojęciem lekoterapia? Czy dziadek stosował jakieś leki na łagodny przerost gruczołu krokowego?

Ania 

Wysłany: 2015-06-25, 22:30   

Lekarz powiedział, że istnieją lekarstwa na zmniejszenie prostaty, ale stwierdził, że to droga i prawdopodobnie mało skuteczna terapia w dziadka przypadku. Uznał, że TURP jest najlepszą metodą. My natomiast troszkę obawiamy się tej metody, czy nie przyniesie ona więcej szkód niż korzyści, gdyż dziadek nie odczuwa żadnych większych niedogodności z powodu przerostu. Od 12 lat stosuje leki na przerost prostaty. Od 4 lat jest to APO-FINA i APO-TAMIS.

eligard 

Wysłany: 2015-06-25, 22:39   

Nie jestem w stanie odpowiedzieć o jakim leku mówił urolog. Finasteryd - Apo - Fina jest lekiem, który u części pacjentów może spowodować zmniejszenie objętości gruczołu krokowego. W przypadku nieskutecznego leczeni farmakologicznego chorego kwalifikuje się do leczenia operacyjnego. Wiek chorego nie jest przeciwwskazaniem do wykonania operacji, kluczowe znaczenie ma stan ogólny chorego.

Ania 

Wysłany: 2015-06-28, 18:35   

Dziękuję ślicznie za odpowiedź. Dziadek jest ostatnią osobą, którą podejrzewałabym o jakąkolwiek chorobę. Nasz dziadek jest bardzo aktywny, nie potrafi usiedzieć w miejscu. A tutaj coś takiego. Jeszcze raz bardzo dziękuję za zainteresowanie.

Odpowiedz do tematu