Forum eUrologia.pl - forum urologiczne dla pacjentów Strona Główna Forum eUrologia.pl - forum urologiczne dla pacjentów
Forum urologiczne dla pacjentów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Przebicie moczowodu w czasie URS
Autor Wiadomość
Anjucha 

Wysłany: 2017-11-29, 18:14   Przebicie moczowodu w czasie URS

Witajcie, mam nadzieję, że temat umieszczam w odpowiednim dziale.
Sytuacja wygląda następująco: z silnym bólem prawej strony pojechałam do szpitala, tam po urografii i tk jamu brzusznej stwierdzono u mnie kamienie w moczowodzie. zalecono zabieg urs. podczas zabiegu lekarz prowadzący przebił sondą 'kamień', który okazał się być zrostem. doszło do przerwania moczowodu, wycieku płynu, nie zauważono tego. po 2 dniach konieczna była operacja.
i tutaj pojawia się moje pytanie. czy był to błąd lekarski? błędnie postawiona diagnoza: kamienie zamiast zrostów i nieprawidłowe użycie sondy (do 'przepchnięcia' kamienia), ponadto może wystarczyło zrobić rezonans magnetyczny by wykluczyć obecność kamieni?

z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi

Nefron 

Wysłany: 2017-12-02, 10:24   Przebicie moczowodu - powikłania URS

Ureterodkopia - URS jest zabiegiem endoskopowym powszechnie stosowanym w leczeniu kamicy moczowodowej oraz w przypadku podejrzenia innych patologii w obrębie moczowodu (guzy, zwężenie etc.). Uszkodzenie moczowodu jest jednym z powikłań wkalkulowanych w ryzyko tej procedury leczniczej. Skoro były wskazania do URS (usg, urografia, tomografia) to zabieg musiał być konieczny. Badania obrazowe często mają się nijak do rzeczywistości. Osobiście wykonałem kilka tysięcy zabiegów URS i zawsze przed operacją informuję pacjenta, że moje podejrzenia wynikające z badań obrazowych nie muszą się pokrywać z tym co znajdę w moczowodzie. Dla większości pacjentów sprawa wydaje się banalnie prosta - jest kamyk, który utknął w rurce jaką jest moczowód i wystarczy go usunąć. Niestety to nie jest takie proste... Uszkodzenia moczowodu rożnego stopnia występują i będą występować. Leczenie nie zawsze kończy się tak jak chcieliśmy i może być konieczność klasycznej operacji. Rezonans nie wniesie więcej informacji niż wymienione w pytaniu badania.

* Budowa nerek
* Kamica nerkowa - leczenie
* Rak nerki - leczenie

Odpowiedz do tematu