Forum eUrologia.pl - forum urologiczne dla pacjentów Strona Główna Forum eUrologia.pl - forum urologiczne dla pacjentów
Forum urologiczne dla pacjentów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Jak często można stosować ESWL
Autor Wiadomość
AnnaJ 

Wysłany: 2013-07-20, 22:29   Jak często można stosować ESWL

Witam serdecznie:)
od 10 lat choruję na kamicę nerkową, przez długi czas miałam spokój, robiłam regularnie badania, ale w wyniku pierwszej ciąży kamica przybrała na sile, w tej chwili mam po 3 większe kamienie o różnej wielkości od 7 mm do 15 mm w każdej nerce. Byłam już na jednym zabiegu ESWL, podczas którego kamień ukruszył się i jego części wyleciały (praktycznie bez bólu). Mimo tak dużej ilości kamieni nie mam dolegliwości bólowych (kolek), ale planujemy drugie dziecko i urolog zalecił pozbycie się kamieni. Wiem też z badań, że kamienie które się odkruszyły są w głównej mierze szczawianowo wapniowe (75%). Staram się stosować do zaleceń diety niskoszczawianowej, ale obecne kamienie nie znikną. W tej chwili biorę Urinal, Urostonex, Nefrotabs.
Jak często mogę powtarzać ESWL?
Czy RTG kontrolne i w czasie zabiegu np. powtarzane co około 2 miesiące daje zbyt dużą dawkę promieniowania?
Dodam, że miałam w przeciągu ostatniego pół roku robione już zdjęcie płuc (badanie pracownicze), jamy brzusznej, tomografię komputerową - urografię i za kilka dni znów czeka mnie RTG jamy brzusznej.
Mam już 31 lat, zastanawiam się kiedy zdążę urodzić dzieci, skoro usuwanie tylu kamieni wymaga wielu sesji ESWL?
Kiedy będzie można uznać że mogę zajść w ciążę (mam jeszcze dodatkowo 2 kamienie o wielkości 2-3 mm) - razem 8.

Będę wdzięczna za odpowiedź.

Nefron 

Wysłany: 2015-05-21, 23:11   

Nie istnieją wytyczne co do ilości ESWL jakie można wykonać. O ilości zabiegów decyduje lekarz.

* Budowa nerek
* Kamica nerkowa - leczenie
* Rak nerki - leczenie

Odpowiedz do tematu