Forum eUrologia.pl - forum urologiczne dla pacjentów Strona Główna Forum eUrologia.pl - forum urologiczne dla pacjentów
Forum urologiczne dla pacjentów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Interpretacja wyniku urografii
Autor Wiadomość
tomek989123 

Wysłany: 2015-02-17, 17:19   Interpretacja wyniku urografii

Witam serdecznie piszę na forum ponieważ dostałem dziś wynik urografii i nie do końca jestem pewien o co w nim chodzi;) W opisie badania napisane jest : "pęcherz moczowy przewieszony nad spojeniem łonowym,poza tym urografia bez zmian rtg". Nurtuje mnie o co chodzi z tym przewieszonym pęcherzem. Do specjalisty niestety nie mam teraz jak się udać bo raz że czeka się około 2 miesiąca a dwa to to że w pracy niestety nie dostanę na tą okoliczność wolnego dnia.Już ze skierowaniem na samo badanie było tyle problemów ze strony szefa że szkoda mówić. Dlatego proszę o odpowiedź osoby które mogą cokolwiek na ten temat wiedzieć i nie odsyłanie mnie po interpretację wyniku do specjalisty ;)

Nefron 

Wysłany: 2015-02-17, 17:35   

Wpisz proszę opis całego badania plus opis USG. Z jakiego powodu była wykonana urografia?

* Budowa nerek
* Kamica nerkowa - leczenie
* Rak nerki - leczenie

tomek989123 

Wysłany: 2015-02-17, 17:49   

Hmm od roku bardzo często oddaję mocz, zdarza się i po 20 razy dziennie ale są też dni że jest zupełnie dobrze tzn. oddanie moczu około 3 razy dziennie, byłem leczony na zapalenie prostaty, kamienie nerkowe (chociaż nigdy ich u mnie nie wykryto) , w moczu nigdy nie miałem bakterii. Usg miałem wykonane jakieś 8 miesięcy temu , z tego co pamiętam wszystko w nim było ok, podczas wizyty lekarz urolog nie miał zastrzeżeń. Brałem leki takie jak urotrim, furagin, cipronex, uroflow, prostamol uno, vesicare, spasmolina itp itd. Jedyne co mam na wyniku badania to jest to co napisałem wyżej czyli: "Pęcherz moczowy przewieszony nad spojeniem łonowym, poza tym urografia bez zmian rtg". Z objawów które towarzyszą mi cały czas , nawet teraz mogę wymienić dziwne uczucie ,coś jak przy zapaleniu dróg moczowych i takie jakby zaleganie. Podczas wizyt u specjalistów słyszałem zawsze "może to a może to",prywatnie tak samo. O skierowanie na urografię poprosiłem sam.

Nefron 

Wysłany: 2015-02-18, 21:32   Urografia - interpretacja

Pęcherz przewieszony nad spojeniem łonowym jest określeniem, do którego nie jestem w stanie się ustosunkować. Czy dzienniczek mikcji był wykonany? Kluczową kwestią pozostaje jaka jest przyczyna częstomoczu. Nie mamy informacji jakie objętości moczu oddaje pacjent i czy ma zaleganie po mikcji. Jaki jest wynik uroflowmetrii?

* Budowa nerek
* Kamica nerkowa - leczenie
* Rak nerki - leczenie

tomek989123 

Wysłany: 2015-02-19, 17:31   

Uroflowmetria nie była u mnie robiona. Miałem wykonane badanie urodynamiczne. Mogę wstawić zdjęcia z urografii(mam je na płycie CD).

tomek989123 

Wysłany: 2015-02-19, 18:31   

Przepraszam mój błąd. Dodaję cały wynik Cystometrii:

BADANIE URODYNAMICZNE cystometria
Rozpoznanie zasadnicze: N31.8 Wtórna nadreaktywność wypieracza, OAB( czynnościowa dysfunkcja szyi pęcherza, prostata powiększona ok 30 ml
WYWIAD - dolegliwości LUTS w postaci częstomoczu w dzień o 14x parcia naglące, niecałkowite uczucie opróżnienia pęcherza, stan po prostatitis, posiewy ujemne W USG prostata ok 30 ml ,DRE (-) prostata powiększona miękka, cechy przebytego cystitis
UROFLOWMETRIA
Tempo maksymalnego przepływu cewkowego : 15,5 ml/s Objętość wydalonego moczu: 105 ml Objętość zalegająca w pęcherzu po mikcji: 50ml FAZA NAPEŁNIANIA
Pozycja pacjenta poi leżąca. Cewnik manometryczny 6F+ 8F napełniający. Prędkość napełniań pęcherza 70 ml.
Czucie w pęcherzu podwyższone first sensation 80 ml Czynność wypieracza w fazie wypełniania: stabilna Podatność ścian pęcherza w normie Czynność mechanizmu zwieraczowego cewki prawidłowa.
Cewka moczowa bez zwezenia 14F bez oporu.
Maksymalna pojemność cystometryczna ok ml FAZA MIKCJI Pozycja siedząca.
Dowolny skurcz wypierać; ; docrrtH40 przy O.18 ml Bez cech przeszkody podpęcherzowej. Ślad zalegnia moczu po mikcji.
WNIOSKI
Rozpoznanie zasadnicze: Obserwacja w kierunku przeszkody podpecherzowej negatywna N31.8 Inna nerwowo-mięśniowa dysfunkcja pęcherza, OAB nadreaktywnosc wypieracza, dysfunkcja czynnościowa szyi pęcherza do leczenia cholinolitycznego I alfadrenolitycznej Proponuje: Urimper 4 mg 30% lx po śniadaniu w razie dolegliwości + alfaadrenolityk
Alfabax 10 1x mg przed snem przez miesiąc
Okresowe bad USG ukl moczowego Kontrola w Poradni Urologicznej
łslona po Badaniu : Furagin 3z 2 tabl

Odpowiedz do tematu