Forum eUrologia.pl - forum urologiczne dla pacjentów Strona Główna Forum eUrologia.pl - forum urologiczne dla pacjentów
Forum urologiczne dla pacjentów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Guz nerki prawej w TK co robić?
Autor Wiadomość
anna1985 

Wysłany: 2012-10-16, 17:57   Guz nerki prawej w TK co robić?

Witam mam pytanie czy ktoś może powiedzieć mi co dalej robić? Mój tato wykonał badanie TK jamy brzusznej i miednicy i to są wyniki tego badania : W miąższu środkowej części nerki prawej widoczna niejednorodna zmiana guzowata o śr 25 mm i gęstości 30 j. H z drobnymi linijnymi zwapnieniami na obwodzie, ulegająca wyraźnemu i niejednorodnemu wzmocnieniu kontrastowemu w fazie tętniczej (130 j. H )nieznacznie hypodensyjna w fazie wrotnej i wydalniczej (tu renis dex susp ). Torbiele przymiedniczkowe w zatokach obu nerek ( w nerce prawej największa o średnicy 45 mm w nerce lewej największa o średnicy 59 mm ). Trzustka mała atroficzna bez patologicznych zmian ogniskowych. Wstępnica obkurczona z widocznymi w jej bezpośrednim sąsiedztwie drobnymi węzłami chłonnymi o średnicy do 4.5 mm. Zwapnienie węzłowe o śr. 11 mm widoczne zaotrzewnowo w okolicy kątnicy. Mała śledziona dodatkowa o średnicy 9 mm położona w okolicy dolnego bieguna śledziony właściwej. Przerośnięty płąt środkowy gruczołu krokowego o śr 25 mm wpuklający się do pęcherza moczowego. Poza tym wątroba , śledziona, nadnercza, pęcherz moczowy, gruczoł krokowy oraz pozostałe narządy jamy brzusznej i przestrzeń zaotrzewnowa, a także kości w badanym obszarze ciała prawidłowe w obszarze TK. Pojedynczy guzek o śr. 6 mm widoczny u podstawy puca lewego. Proszę o pomoc

eligard 

Wysłany: 2012-10-16, 19:09   Operacyjne leczenie guzów nerki

Guz nerki rozpoznany w tomografii komputerowej, który ulega wzmocnieniu po podaniu kontrastu jest wskazaniem do leczenia operacyjnego. Na podstawie badania TK nikt nie odpowie jaki jest to rodzaj guza (90 procent guzów jest złośliwa). Należy zgłosić się do urologa, który zakwalifikuje tatę do leczenia operacyjnego. Jeśli lokalizacja guza jest dobra a warunki śródoperacyjne na to pozwolą to najlepszym postępowaniem byłaby operacja nerkooszczędzająca - NSS czyli usunięciu tylko guza. W przypadku kiedy nie jest to możliwe wówczas leczeniem z wyboru jest operacja usunięcia nerki - nefrektomia.

Więcej informacji można znaleźć w dziale: Rak nerki - diagnostyka i leczenie .

Odpowiedz do tematu