Forum eUrologia.pl - forum urologiczne dla pacjentów Strona Główna Forum eUrologia.pl - forum urologiczne dla pacjentów
Forum urologiczne dla pacjentów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Płodność męska a zdjęcia RTG i tomografia
Autor Wiadomość
Maskarados 

Wysłany: 2013-10-29, 13:25   Płodność męska a zdjęcia RTG i tomografia

Witam,
mam 30 lat i w wieku niemowlęcym/dziecięcym przeszedłem zakażenie gronkowcem złocistym. Wiązało się z tym wiele powikłań natury ortopedycznej, z czym walczę do dzisiaj. W swoim życiu miałem robione wielokrotnie (pewnie z kilkadziesiąt razy) zdjęcie RTG (staw biodrowy, kręgosłup, kolano) i niedawno tomografię stawu biodrowego. Część tych naświetleń (ile? nie jestem w stanie powiedzieć) odbywała się bez osłony jąder - ze względu na bliskość jąder w obszarze zainteresowania - staw biodrowy.
W chwili obecnej chcemy się z żoną zacząć starać o dziecko. Poza wątpliwościami co do mojej płodności (w związku z ilością naświetleń i/lub przyjmowanych w dzieciństwie leków), które wiem, że można rozwiać prostym badaniem nasienia, zastanawiam się, czy istnieją jakieś badania, które mogłyby stwierdzić, czy poza kwestią płodności/bezpłodności moje plemniki nie niosą jakiejś genetycznej wady, która została wywołana promieniowaniem X bądź lekami?

Proszę o informacje czy są takie badania, które pomogą mi rozwiać swoje wątpliwości i gdzie można je zrobić oraz ewentualnie jaki jest szacunkowy ich koszt - choć to drugorzędna sprawa, bo w tej kwestii nie ma co oszczędzać.
Czy są jakieś doniesienia naukowe dotyczące zagrożenia bezpłodnością w wyniku naświetlania X'ami?

Pozdrawiam serdecznie,
B.

Vaylen 

Wysłany: 2013-10-29, 17:42   

Witam.

Najpierw o promieniowaniu - dla uspokojenia. Mierzymy je w siwertach. Pojedyńcze prześwietlenie np. klatki piersiowej to 100 MIKROsv. Jedna tomografia całego ciała to 10 MILIsv. Dziennie pochłaniamy około 10MIKROsv z promieniowania "naturalnego" (czyli jak jedno zdjęcie RTG co 10 dni). Tylko bardzo duże dawki promieniowania pochłonięte w krótkim okresie czasu mogą mieć wpływ na płodność, jakość plemników i inne zmiany w jądrach.

Plemniki u mężczyzn produkowane są w cyklu 3miesięcznym. Znaczy to że plemniki "dzisiejsze" zostały wyprodukowane 3 miesiące temu. Jeśli chciałby Pan mieć pewność że plemniki będą w jak najlepszej formie i jak najlepszej jakości należy na trzy miesiące przez poczęciem dziecka unikać alkoholu, papierosów, naświetlań i leków - czyli krótko mówiąc - być zdrowym i prowadzić zdrowy tryb życia, na tyle ile się da.

Sądzę że ryzyko wad genetycznych u dziecka lub bezpłodności w związku z leczeniem jakie Pan przeszedł jest znikome (rozumiem że zakażenie gronkowcem dotyczyło układu kostnego). Nie ma badania które stwierdzi że w Pańskich plemnikach nie ma wady genetycznej. Każdy plemnik jest inny - jeden może mieć jakąś mutację a inny nie. U zdrowego mężczyzny tylko 4% plemników w ejakulacie jest "poprawna" i starcza to w zupełności do posiadania zdrowego potomstwa.

Mam nadzieję że udało mi się trochę uspokoić. Po więcej informacji należałoby się zgłosić do poradni andrologicznej albo lekarza ginekologa u którego zamierzają Państwo prowadzić ciążę.

Pozdrawiam,
V.

Maskarados 

Wysłany: 2013-10-31, 11:10   

Dziękuję za odpowiedź - brzmi bardzo fachowo, dlatego pozwolę sobie zapytać Pani czy jest Pani lekarzem bądź osobą z medycyną mającą coś wspólnego? Ja jestem fizykiem, więc co do właściwości i opisu promieniowania jonizującego mam konkretną wiedzę, ale biologiczne skutki, a przede wszystkim wpływ na męskie gonady, płodność i temat możliwych modyfikacji genetycznej informacji przenoszonej przez plemniki są mi na tyle obce, że zdecydowałem się napisać na takim forum. Moje obawy na pewno spotęgowane są tym, że mam właśnie tę wiedzę o właściwościach promieniowania X, ale daleko mi do biologów czy lekarzy, którzy mają właśnie bardziej "biologiczne" podejście.

Co do zakażenia mnie gronkowcem, to doszło do niego przy porodzie i była to sepsa gronkowcowa. Ciężko mi powiedzieć co oprócz układu kostnego ucierpiało jeszcze, wiem tyle, że miałem wycinane jakieś wodniaki podtwardówkowe. Układ kostny ucierpiał chyba jednak najbardziej, bo do dziś mam problemy ze stawem biodrowym i kolanowym.

Dziękuję za dotychczasowe informacje, trochę się uspokoiłem, choć faktycznie, może dodatkowo udam się do poradni andrologicznej lub z żoną do jej ginekologa

Pozdrawiam serdecznie,
B.

Odpowiedz do tematu