Forum eUrologia.pl - forum urologiczne dla pacjentów Strona Główna Forum eUrologia.pl - forum urologiczne dla pacjentów
Forum urologiczne dla pacjentów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Ognisko hypodensyjne w tomografii prostaty
Autor Wiadomość
tilim 

Wysłany: 2014-02-02, 13:53   Ognisko hypodensyjne w tomografii prostaty

Witam!

Czy ktoś może mi podpowiedzieć (szukam bezskutecznie w internecie od wielu godzin) co oznacza taki opis w tomografii komputerowej;

I.2014

"Gruczoł krokowy niepowiększony, z obecnością niewielkiego ogniska hypodensyjnego w części centralnej, średnicy 6mm".

Mam 36 lat. Ze strony urologicznej uskarżam się na wykapywanie moczu po mikcji. Sporadycznie parcia naglące. Jestem szerzej diagnozowany z uwagi na spadek masy ciała, przewlekłe zmęczenie.

----

Wcześniej w opisie USG jamy brzusznej:

XII.2013

"Gruczoł krokowy wielkości 4,3x2,5 cm, o podwyższonej echogeniczności, w jego części centralno-tylnej widoczna jest zmiana (najprawdopodobniej torbielowata) wielkości 8x5mm"

----

PSA 20.XII.2013 0,495 [ng/ml]
PSA 07.X.2013 0,627 [ng/ml]
PSA 12.X.2012 0,91 [ng/ml] free PSA 0,811 [ng/ml] ratio 89%

---
W roku 2012 odczuwałem różne drobne dolegliwości bólowe, w badaniu per rectum gruczoł był twardy i bardzo bolesny. W usg jamy brzusznej stwierdzono zmiany ogniskowe na pęcherzykach nasiennych (podejrzenie - czopy ropne). Wymazy i posiewy nic nie wykazały ale brałem antybiotyki. Objawy ustąpiły.

-------

Czy taki obraz TK należy również odczytywać jako obraz torbieli? Czy łączyć to z zapaleniem gruczołu krokowego, czy może należy robić biopsję? Będe wdzięczny za każdą radę. Z góry dziękuję.

eligard 

Wysłany: 2014-03-02, 09:42   Hypodensyjne ognisko w tomografii prostaty

Hypodensyjne ognisko KT może odpowiadać torbieli. Weryfikacja powinna transrektalne USG gruczołu krokowego. Decyzję o dalszym leczeniu powinien podjąć urolog.

Odpowiedz do tematu