Eurologia

Dzisiaj jest: niedziela, 09 czerwca 2024 r.
Jesteś tutaj: Strona główna FAQ

Białko CRP - norma laboratoryjna

A
A
A

Białko CRP - norma laboratoryjna

Od kilku dni miałam kolkę nerkową prawostroną z powodu wodonercza. Lekarz rodzinny zlecił mi badanie USG brzucha, kreatyninę i CRP. Jaka jest prawidłowa wartość CRP i czy można na podstawie jego stężenia wykluczyć lub potwierdzić obecność roponercza? W jakim celu wykonuje się oznaczenie stężenia CRP w przypadku wodonercza?

Odpowiedź zespołu eUrologia.pl

Białko CRP (skrót od angielskiego określenia  C-reactive Protein - białko C-reaktwne) bierze odpowiedź w odpowiedzi immunologicznej organizmu. Podwyższenie stężenia CRP obserwowane jest w stanach zapalnych wywołanych przez bakterie. Za prawidłowy wynik uznaje się stężenie CRP poniżej 5 mg/l. Najczęściej stosowaną normą laboratoryjną CRP jest stężenie w zakresie 0,1-3 mg/l. Badanie CRP wykonywane jest w celu oceny nasilenia stanu zapalnego. Niskie stężenie CRP raczej wyklucza roponercze, ale powinno być ono powiązane ze stanem klinicznym pacjenta. Dalsze leczenie powinno być prowadzone pod kontrolą urologa.

Polecane artykuły

Polecane filmy





eUrologia TV

Operacja kamicy pęcherza moczowego laserem holmowym. 

Biopsja gruczołu krokowego pod kontrolą USG. Biopsja prostaty - TRUS + B.

 

Kamica pęcherza moczowego w przebiegu BPH - litotrypsja i TURP.

TURP - przezcewkowa resekcja gruczołu krokowego. Nazwa pochodzi od pierwszych liter angielskiej nazwy zabiegu - transurethral resection of prostate.

ESWL - zewnątrzustrojowe kruszenie złogów falą uderzeniową. ESWL - minimalnie inwazyjny sposób leczenia kamicy nerkowej.

Newsletter
Chcesz być na bieżąco i otrzymywać zawsze najświeższe informacje na swoją skrzynkę e-mail?
Zapisz się do naszego newslettera.